Airsoft Simülasyon Oyunu İş Fikri

Airsoft Simülasyon Oyunu İş Fikri

Airsoft Nedir?

Airsoft oyunu, bir çatışma simülasyon oyunudur. Silahlar, mühimmat olarak ortalama 6 mm’lik, biyolojik olarak çözülebilen boncuklar kullanır. Airsoft silahlarında kesinlikle barut veya gerçek mühimmat kullanılamaz. Gerçek mühimmat kullanmak için modifiye edilemez ve herhangi bir insanı mühimmatı ile ağır bir şekilde yaralayamaz veya öldüremez.

Airsoft silahları, tüfek, tabanca, makineli tüfek, keskin nişancı tüfeği vb. silahların birebir kopyası olarak bulunabilir. Airsoft sporu, Paintball’a benzer bir şekilde oynanır. Takımlar birbirine karşı yarışırlar ve amaç genelde karşı takım mensuplarını vurarak geçici veya oynanan tur boyunca oyundan çıkarmaktır.

Airsoft’u Paintball’dan ayıran en büyük özelliklerden biri, oyunun daha gerçekçi olmasıdır. Airsoft oynanırken, oyuncular Paintball’daki açık renkli naylon üniformalar yerine askeri üniformalar, hücum yelekleri, miğfer, eldiven, kamuflaj vb. teçhizat kullanır. Bu tip kıyafet ve teçhizat, gerçekçilik ve atmosferden ziyade, kamufle olabilmek, rahat hareket edebilmek ve yedek şarjörler ile mühimmatın taşınabilmesi için kullanılır.

Airsoft, Türkiye dışında sürekli büyüyen bir spordur. Özellikle Doğu Asya’da Paintball’ın yerini almıştır ve Kuzey Amerika’da da popülaritesi sürekli yayılmaktadır. Dünyada Airsoft’un yasak olduğu ülkeler mevcuttur. Aynı zamanda sporun tamamen anlaşılmadığı veya yanlış anlaşıldığı için bazı ülkelerde birçok ruhsat ve yasal işlemlere tabi tutulmaktadır.

Airsoft Sektörüne Yatırım Yapmak

Airsoft, Türkiye’de 2012 yılından beri oynanmaktadır. Günümüze kadar birçok oyuncuya erişmiş bir spordur ve daha çok askeri tutkuları olan bireylere hitap etmektedir. “Her Türk Asker Doğar” sözünden de bildiğimiz gibi, ortalama olarak erkeklerin %80’inin ilgisini çeken bir oyundur. Ayrıca, Airsoft’u Türkiye’de sadece erkekler değil kadın oyuncular da oynamaktadır. Her bir kurgunun gerçeğe yakın olması insanları çok daha cezbediyor. Her şey sadece Airsoft demek değil; konaklama alanları, ATV turları, yürüyüşler, taktik eğitim vb. gibi faaliyetlerle tesisinizi tam bir eğlence merkezine çevirebilirsiniz. Oyun sonrası mangal partisine kim hayır diyebilir? Eğer bu işi geliştirir ve profesyonel çözümler sunarsanız müşteri potansiyelini en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Mesela, Airsoft sadece savaş simülasyonu değil bir yandan da spor faaliyetidir.

Ekipmanların yurt dışından gelmesi nedeniyle döviz kuruna göre fiyatları biraz cep yakan cinsten. Sadece bir adet replika full metal airsoft tüfeğinin ortalama fiyatı X TL’den başlamakta ve X TL civarlarına kadar yükselmektedir. En güzel tarafı da Upgrade yani silahınıza yükseltme yaparak daha iyi bir performansa çıkarabiliyorsunuz. Silah, tabanca, askeri üniforma, hücum yeleği, miğfer, eldiven, kamuflaj, koruma gözlüğü, bot derken başlangıç için bütçe ortalama X TL’yi buluyor. Fiyatların yüksek olmasından dolayı da ne yazık ki her isteyen Airsoft’a başlayamıyor veya ekipmanı eksik olduğu için oyunlara alınmıyorlar.

Eğer Elinizde İyi Bir Yatırımınız Varsa

Genellikle dağlık ve engebeli araziler Airsoft için en ideal alanlardır. Şehirden biraz uzak olması güvenlik açısından en doğrusu olacaktır. (izin almanızı kolaylaştırır) Eski ve içine girilebilen binaların olduğu araziler de Airsoft için uygun olacaktır.

Oyuncuların büyük sorunlarından birisi de ulaşımdır. Gerekirse oyun alanına ulaşım sağlamanız en iyi çözümlerden biri olacaktır.

En büyük avantajınız ise Airsoft oynayan bireylerin kendi ekipmanları ile oyuna gelmesi olacaktır. Zamanla diğer insanlara da sıçrayacaktır ve ekipmanı olmayan bireyler için ekipman kiralamasına girebilirsiniz.

Boncuklar çok sık tükendiği için boncuk stokunu ücretsiz olarak müşterilerinize sağlarsanız çok daha verimli ve sürekli bir ticaret gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca, Airsoft malzemelerinin satıldığı bir web site platformu kurmak, etkinlikleriniz ve tanınmanız için büyük bir rol oynayacaktır.

Tesisin Büyüklüğü

Ortalama 10 – 20 dönümlük bir doğal arazi, 15 – 20 kişilik oyunlarda gayet yeterli olacaktır.

Airsoft Oyun Alanının Yatırım Maliyeti

1 Dönüm Arazi = X TL ise 20 Dönüm Arazi = X TL 4’er Adet Kiralık Ekipman = X TL Evraklar, izinler ve ilk oyunlar için malzemeler (en fazla) = X TL Ortalama yatırım tutarı X – X TL arasındadır.

İlk etapta sadece Airsoft’a yapacağınız yatırım için uygun rakamlardır. (belirtilen fiyatlar günümüz şartları ile değişkenlik gösterebilir.)

Airsoft Oyun Merkezinin Yatırım Karlılığı

Oyunlarda kişi başı X TL aldığımızı düşünürsek; 20 kişilik bir oyunda + X TL kazandırır. Her oyunda 4 kişinin X TL’ye ekipman kiraladığını varsayalım; 4 kişiden toplam + X TL kazandırır. Ortalama bir kutu boncuk (~3300 adet) X TL ve oyun boyunca max. 40.000 adet boncuk kullanıldığı zaman; X TL Her oyunda kişi başı maksimum X TL yemek gideri olursa; X TL *Ortalama olarak her oyun başına yaklaşık X TL kar bırakır.

Bir oyunun maksimum 5 saat sürdüğünü düşünürsek; Günde 2 oyundan yaklaşık X TL kar bırakır.

Devamlılık/Süreklilik

Sizden başka profesyonel Airsoft tesisi bulunan bir yer olmadığı için bir kere gelen müşteri size defalarca gelecektir. Hatta şehir dışından gelen toplu grup müşterileriniz de olacaktır. Hepsinin yanında yukarıda bahsettiğimiz gibi müşterinize sunabileceğiniz ek hizmetler de sağlayabilirsiniz.

Yasal Durum

Airsoft, Türkiye’de ithalat problemleri ve bürokrasi nedeniyle henüz kendine çok fazla yer bulamamıştır. Devlet tarafından izin alınan alanlarda oynanması gerekmektedir.

Sonuç Olarak

 • Hazır oyunculara sahip olacaksınız.
 • Dağlık ve engebeli bir arazi seçtiğiniz zaman ekstra masraflardan (ağaçlar, kayalar, kamuflaj alanları vb.) kurtulmuş olacaksınız.
 • Ekipmanları kiralayarak ek kazanç sağlayacaksınız.
 • Paintball oynatılan geniş bir araziye sahipseniz izin alarak Airsoft oynatabilirsiniz.
 • Türkiye’de bunun gibi profesyonel bir alan olmadığı için bir “ilk” olacaksınız.

Sık Sorulan Sorular

 1. Airsoft oyununda ne tür ekipmanlar kullanılır?

  • Airsoft oyununda tüfek, tabanca, makineli tüfek, keskin nişancı tüfeği gibi birebir kopya silahlar kullanılır.
 2. Airsoft oyun alanı için uygun araziler nasıl olmalıdır?

  • Genellikle dağlık ve engebeli araziler, eski ve içine girilebilen binaların olduğu alanlar idealdir.
 3. Airsoft oynamak için gerekli başlangıç bütçesi nedir?

  • Başlangıç için ortalama X TL bütçe gereklidir.
 4. Airsoft oyununda oyuncuların güvenliği nasıl sağlanır?

  • Oyuncuların güvenliği için koruyucu gözlükler, miğferler ve tam koruma sağlayan kıyafetler kullanılır.
 5. Airsoft oyun merkezinin yatırım maliyeti nedir?

  • Ortalama yatırım tutarı X – X TL arasındadır.

Yorum Gönder

Şimdi Ara Bir danışmanla iletişime geçin

Bu site çerezler kullanmaktadır.