Bayan Kuaförü Açmak İş Fikri

Bayan Kuaförü Açmak İş Fikri

Bayan Kuaför Salonu Açmak

Hayalinizde bir bayan kuaförü açmak var ve bunu nasıl yapmanız, nasıl planlamanız ve ne kadar maliyet gerektiğini bilmiyorsunuz! Aslında şimdi bunu yapmak için en iyi zamanlardan biri olabilir. Bayan kuaförü açmak, her zaman ve her dönemde en karlı iş kollarından biridir. Çünkü kadınların güzellik sevgisi asla bitmez. Özellikle, saç bakımına özen gösteren kadınların ve genelde çalışan, saçlarıyla fazla ilgilenemeyen kadınların ilk tercihi bayan kuaförleri olmaktadır.

Bayan Kuaförü Açmak İçin Eğitim Almak Şart mıdır?

Hangi meslek olursa olsun, iyi bir hizmet vermek istiyorsanız, iyi bir eğitimden geçmeniz gerekir. Eğitim almak size kuaförlük mesleğinin inceliklerini öğretecek ve iş yaşantınızda daha başarılı olmanızı sağlayacaktır. Eğitimli bayan kuaförleri daha çok tercih edilir.

Saç nasıl kesilir? Saç nasıl boyanır? Fön nasıl çekilir? Saç için gerekli bakımlar nasıl yapılır? Balyaj, perma nasıl yapılır ve cihazlar nasıl kullanılır? Makyaj nasıl doğru yapılmalıdır? Tüm bunları bilmeden bir bayan kuaförü açmış iseniz, birkaç ay içinde işyerinizi kapatacak duruma gelebilirsiniz.

Bir bayan kuaförü açmak istiyorsanız, bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir ki bunlardan biri ustalık belgesidir. Bayan kuaförü açmak için ustalık belgesi gerekmektedir. Ancak ustalık belgesinden evvel bir kalfalık belgesi almanız gerekli.

Türkiye’de hemen hemen her ilde ve ilçede bir Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı halk Eğitim merkezleri kalfalık eğitimlerini vermektedir. Kalfalık sertifikasını burada göreceğiniz eğitimle rahatça alabilirsiniz. Daha önce kalfalık belgesi almışsanız ve 22 yaşından büyükseniz, yine Halk Eğitim Merkezine başvurarak, ustalık sınavına giriş yapma hakkınız vardır.

Bayan Kuaförü Açmak İçin Hangi Yollar İzlenmelidir?

Her kurulacak yine işte olduğu gibi, bayan kuaförü açmak için de bir planlama yapılması gerekir. İzlenecek yollar nelerdir?

Bir İş Planı Oluşturmak

Bir iş planı olmadan hiçbir işletme düzgün çalışmaz. Bir iş planı, işinizi başarıya götüren bir yol gösterici kılavuz niteliğindedir. Ancak, iş planlamasının uzun süren bir süreç olması gerekmez. Aslında, muhtemelen birçok bilgiyi zihinsel olarak bir araya getirmişsinizdir, hatta kâğıda not bile almışsınızdır. Ancak sağlam bir iş planının amacı, işletmenizin ne olduğunu, nasıl başarılı olacağını ve bir sorunla karşılaştığınızda sorunları nasıl gidereceğinizi belirlemektir.

Finansmanınızı Belirleyin

Bir iş kurmanın en önemli faktörü sermayedir.

  • Kendi finansmanınızı kullanıp işyerinizi açabilirsiniz
  • Aileden ya da tanıdıklardan borç alabilirsiniz
  • İmkânınız varsa banka kredisi alabilirsiniz
  • KOSGEB gibi desteklerden hibe kredi alabilirsiniz.

KOSGEB, ilk olarak 50 Bin TL civarı destek vermektedir. Eğer kadın bir girişimci iseniz bu destek 100 Bin TL civarı olmaktadır. Bir yıl sonra başvurarak 200 Bin TL civarı daha destekten yararlanmanız mümkün olabilir. Eğer kendi sermayeniz yetiyorsa işinizi kurabilirsiniz. Eğer finansman ihtiyacınız olacaksa da ilk önce aile üyelerinizden ve arkadaşlarınızdan destek isteyebilirsiniz. Yada yeni bir ortak arayışına girebilirsiniz.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan güzellik merkezi iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Bir Akıl Hocası Bulun

İşinizi planlarken, size danışmanlık yapacak bir akıl hocası bulmanız yararınıza olacaktır. İşinizi kurarken size rehberlik edecek, salon sektöründe deneyimi olan birini bulmanız daha iyi olacaktır. Bu kişi, iş kurmada hangi yolu takip etmeniz gerektiğini size söyleyecektir. 

Bir Muhasebe ve Envanter Programı Oluşturun

Bir bayan kuaförü açmak, sadece; koltuk, ayna ve saç boyasından ibaret değildir. Almanız gereken pek çok araç, gereç, yardımcı ekipman vardır. İstediğiniz anda gerekli tüm malzemeler elinizin altında olmalıdır. Bunun için piyasadaki sizin için en uygun toptancıları araştırmanız gerekir.

Bu işi kurmaya karar vermeden evvel, bir kuaförün yanında bir müddet çalışmanız gerektiğinden, işle ilgili pek çok toptancıyı da tanıyor olmanız gerekir. Ayrıca hangi araç ve gereçlerin kullandığına da aşina olmanız artı avantaj sağlar.

Bir envanter hazırlayın. Nelerin gerekli olduğunu belirleyin. Toptancıların listesini alın. Ayrıca yapacağınız kısa bir piyasa araştırması ile ürünlerin fiyatlarını az çok tahmin edebilirsiniz. Bütçenizi tüm bu hususları dikkate alarak oluşturun.

Doğru Yeri Bulmak

İş kurarken doğru yeri seçmek, her zaman çok önemlidir. Evinize yakın bir yerde iş kurmak belki yol parasından sizi kurtaracaktır, ancak lokasyonu doğru olmayabilir. Trafiği iyi, görünürlüğü yüksek olan ve hedef yaşam alanlarının olduğu yeri seçmek daha akıllıca olacaktır. Doğru yeri bulmak, işyerinizin başarısı için hayati önem taşır. Bir emlak ofisi vasıtasıyla ya da kendiniz bölgeyi gezerek, işinize uyan bir işyeri bulabilirsiniz.

Doğru işyerini bulduğunuzda, bu işyerini bir bayan kuaförü açmak için düzenlemeniz gerekir. Bunun için bazı iç düzenlemeler gerekecekse, mülk sahibinden izin almanız yararınıza olacaktır. Aksi takdirde bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Sadece işyeri alanını bulmak yeterli değildir. Ayrıca bölgedeki kadın oranı ne? Orada başka bayan kuaförü var mı? Müşteriler salona rahat gelebilir mi? Geniş park yeri mevcut mu? Yani tam olarak işyerinizi belirlemeden evvel bölge hakkında da bilgi toplamanız gerekir.

Bayan Kuaförü Salonu Dizaynı

Müşterilerinizin salonunuzda kendilerini rahat hissetmelerini istiyorsunuz, bu yüzden ziyaret etmek istedikleri bir yer yapmanız gerekir. Duvarları boyamaya ve mobilya seçmeye başlamadan önce, marka vizyonunuzun, çekmek istediğiniz müşteri türüyle eşleştiğinden emin olun.

Bu, hedef pazarınız hakkında bildiklerinizi almak, ilgi alanlarına, zevklerine ve alışkanlıklarına göre salonunuz için bir marka yaratmak için çalışmak anlamına gelir. Markalaşma sadece büyük şirketlerin hedefi değildir.

Bu işi kurmak ve bölgenizde bir marka olmak istiyorsanız, bunun için çalışmanız gerekir. Görünümünüzü, amaçladığınız müşteri tabanına göre uyarlamanız gerekir ve bir marka yaratmak bu sürecin önemli bir parçasıdır.

Bütçeniz yeterince bir salon açmak istiyorsanız, bayan kuaförleri için tüm mobilya ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayan firmalarla görüşmeniz uygun olacaktır. Bu firmalar, size toptan alımlarda indirim fırsatı da sunacağından daha avantajlıdır. 

Ayrıca saç kesim ve bakımı harici, kişisel bakım hizmeti de verecekseniz, buna göre düzenlemeleri yapmanız gerekir. Müşterilerin bekleyeceği bir bölüm ve ikramlarda bulunmak için bir mutfak bölümünüzün olması gerekir.

Personel Seçimi

İşinizi kurdunuz ancak ne kadar süre kendiniz idare edebilirsiniz? Bayan kuaförünüz tanınmaya ve işleriniz açılmaya başladığında desteğe ihtiyacınız olacaktır. Ve bu destekleri ailenizdeki kadınlardan sağlama fikrini unutun. Tamamen iş konusunda deneyimli ve eğitimli kişileri almanız gerekecektir. Eğer işinizde başarılı olmak ve gerçek bir marka olmak istiyorsanız, bu işin eğitimini almış kişileri personel olarak görevlendirmeniz gerekir. Ayrıca personel seçiminde dikkat etmeniz gereken bir husus da, personelin kişiliğidir. Sadece iyi iş yapıyor olması yeterli değildir. Kişi, güler yüzlü ve insanlarla iletişimi güçlü olmalıdır.

Sizin haricinizde,

  • Saç kesim ve fön çekmek için en az 2 personel
  • Müşteri hizmetleri için en az 1 personel
  • Temizlik yapmak için en az 1 personel
  • Kişisel bakım ve makyaj için en az 1 personel

bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Mükemmel Müşteri Hizmeti Sağlayın

Müşterilerinizin seveceği bir ortam yarattıktan sonra, mükemmel müşteri hizmetleri sunarak bunu takip etmeniz gerekir. Pek çok işletmenin müşteri ve değer kaybetmesinin sebebi, müşteri hizmetlerinin yetersiz olmasıdır. Müşterilerinize sadece hizmet değil, deneyim sağlayın. Deneyim müşterinin size geri gelmesini sağlayacaktır.

İyi Düşünülmüş Bir Web Sitesi Oluşturmak

Bir web sitesi, sizin için dünyaya açılma penceresidir. İyi tasarlanmış bir web sitesi sizin kalitenizi, hizmet anlayışınızı hedef kitlenize ve müşterilerinize gösterecek, işletmenize daha çok müşteri çekilmesini sağlayacaktır. Profesyonel yardım almanız gerekir.

Kuaför salonunun tüm işleri bittikten sonra web sitesine görsellerinizi yükleyin. Hangi hizmetleri sunduğunuzu belirtin. Siteniz ilgi çekici, gezinmesi kolay olmalı ve ideal olarak müşterileriniz için konum, çalışma saatleri, iletişim bilgileri ve fiyatlar gibi yararlı bilgileri içermelidir. Ayrıca bir husus da, web sitenizde online rezervasyon sistemi de bulunmalıdır. Müşteriler kendilerine uyan gün ve saatte randevu alabilmelidir.

Web sitenizi tasarlarken, marka vizyonunuza ve hedef pazarınız hakkında öğrendiklerinize geri dönmelisiniz. Siteniz, markalaşma çabanızın bir uzantısıdır, bu nedenle uyumlu olmalı ve salonunuzun müşterilere sunmasını istediğiniz imajla eşleşmelidir.

Ayrıca sosyal medya platformlarında hesap açmanız da mutlaka gerekir. Özellikle Instagram bu tür pazarlama tanıtım faaliyetleri için en uygun platformdur.

İş Planını ve Envanterinizi Düzenli Gözden Geçirin

Bir iş planı her zaman devam eden bir çalışma olarak görülmelidir. İşinizi kurmakla ilgili tamamladığınız her etapta, iş planınızı gözden geçirin ve unuttuğunuz ya da eksik bir şey varsa tamamlayın. Bayan kuaför salonu açılışınızı yapmadan evvel, yapmanız gereken bir şey de envanterinizi gözden geçirmek olmalıdır. Eksiklikleriniz varsa tamamlayın.

Bayan Kuaförü Açmanın Maliyeti

Bir bayan kuaförü açmak, cesur bir çabadır. Her yeni girişimde olduğu gibi, olabildiğince çok plan yapmak ve işiniz için en iyi olanı öğrenirken, uyum sağlamaya istekli olmak önemlidir. Başlangıç olarak dükkânınız kira ise, dükkânınızın mevki ve büyüklüğüne göre kira ücreti değişecektir. İlgili kurumlardan işletme ruhsatı ve diğer belgeleri almanız için de masrafınız olacaktır.

Sigorta ücreti, kira depozitosu, salonun iç dekorasyonu, gereken ekipmanlar ve araçlar, su, elektrik ve doğalgaz abonelikleri gibi ilk bedeller, salonda kullanılacak ürünler, satılacak ürünler, açılış yapmadan ve açılış yaptıktan sonraki tanıtım ve reklam hizmetleri gibi kalemler göz önüne alındığında 50 Bin TL ile 150 Bin TL arası bir maliyeti bulunmaktadır.

İlk birkaç ay insanların sizi tanıma süresini de göz önüne alarak, aylık zaruri giderleri kendi cebinizden karşılamak zorunda kalacağınızdan, ortalama 100 Bin TL gibi bir maliyetle bayan kuaför salonu açabilirsiniz.

Yorum Gönder

Şimdi Ara Bir danışmanla iletişime geçin

Bu site çerezler kullanmaktadır.