Evde yalnız yaşayan yaşlılar için yemek dağıtım hizmeti iş

Evde yalnız yaşayan yaşlılar için yemek dağıtım hizmeti iş

Evde yalnız yaşayan yaşlılar için yemek dağıtım hizmeti iş

Yaşlılara uygun sağlıklı yemekler hazırlıyorlar. Haftanın her günü öğlen ve akşam arabayla kapıya kadar yemeği getiriyorlar. O kişiye özel, kumanya kutusu içinde yemek oluyor.İsteğe göre haftada sadece bir öğün, mesela sadece Cuma akşamı almak da mümkün. Bunu yaşlılar icin değil, şirket çalişanları için, yani öğle vakti yapanlar da var. 
Kaplar bir seferlik, toplama zahmeti yok.Ufak bir muhitte başlayıp, başarılı olursa çevreyi genişleterek işi büyütülebilir. Lokantalarda olmayan yemekler sunularak fark yaratılabilir.Yaşlılar için az tuzlu yemek, bebekler icin az yağlı yemek vs gibi. Not:Şahsen kahvaltıyı evde yapmayi tercih ederim ama bu işe girişecekseniz her yerde olan börek yerine dünyanın en iyisini sunmaya ne dersiniz?

Fast food sektörüne inat ev yemeklerinin daha çok tercih edildiği bir gerçektir. Hazır ürünlere olan talepler tercih edilse de, insanlar artık sağlıklı yemek yeme bilincine sahip olmaya başladı. Hemen hemen her semtte artık ev yemekleri satan küçük restoranlar açılmaya başlandı. Peki ya belli bir sermayesi olmayanlar yemek ve gıda sektöründe nasıl yer edinecek? Bunun tek bir yol var. Evde yemek işi yaparak insanların beğenisine sunmak.

Evde Yemek İşi Yapmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Yiyecek sektörü asla bitmeyen sektörlerden biridir. Dünya nüfusundaki artış, yeme ihtiyacı ekonomik geçim zorlukları yeni iş imkânları yaratmaktadır. Bir süredir yeni bir iş kolu olan evde yemek yaparak satış yapma yeni trend haline geldi. Özellikle yemek yapmayı iyi bilen becerikli kadınların da bu işi seçmesiyle yemek sektörü iyice canlandı. Artık ev kadınları evde yemek yaparak veya pasta, börek gibi gıda işleri yaparak, ev ekonomisine katkıda bulunmaya başladılar bile. Ancak gıda sektöründe yer edinebilmek için bazı şartlara uyulması gerekmektedir.

Hedef Kitleyi Belirleme ve Güçlü İletişim

Evden yemek işi yapmak ancak zarara uğramak istemiyorsanız, ilk yapmanız gereken hedef kitleyi belirlemektir. Özellikle Evde yalnız yaşayan yaşlılar, çalışan kesim ve öğrencileri kendinize hedef kitle olarak belirlediğinizde, zamanla büyük kar elde etmeye başlarınız.

Bunun için hangi yemekleri yaptığınıza dair küçük menüler hazırlatarak Evde yalnız yaşayan yaşlılar, çalışan ve öğrencilerin bol olduğu yerde dağıtarak sipariş alma işlemini hızlandırırsınız.

Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesapları kullanıyorsanız, bu platformlardan da paylaşım yaparak devamlı müşteriler kazanabilirsiniz. Özellikle google benim işletmem uygulamasına kaydolmanız ve sayfanızı güncel tutmanız çok fazla işinize yarayacaktır. Yemeklerinizi tanıtıp sipariş alabileceğiniz sayfalar açın. Bu arada müşterilerle sürekli olarak iletişimde olmakta yarar var. Müşteriyi kendinize bağlayıncaya kadar da biraz sabırlı olmanız gerekecek çünkü dev bir sektörde henüz çok yeni olduğunuzu unutmayın. Biraz sabır ile başarmanız ve kendinize bir yer edinmeniz mümkün.

Web Sayfası Açmak ve Bütçe Planlaması

Evde yaptığınız lezzetli yemeklerin hangi ortamlarda yapıldığını öğrenmek isteyen müşterileriniz olabilir. Açacağınız bir web sayfasında, yemeklerinizi nasıl yaptığınızı gösteren videolar ve yemek tariflerinin verildiği içerikler de paylaşabilirsiniz. Böylece müşteriler mutfak ortamınızı ve sağlığa uygunluk kurallarına uyup uymadığınızı denetleyecek ve bu da siparişlerinizin artmasına neden olacaktır.

İşin altın kuralı yemek pazarlamasında teknolojinin nimetlerinden yararlanmaktan geçer. Bu arada bir diğer önemli husus ta etkili bir bütçe planlaması yapmaktır. Malzemelere ve ekipmanlara ne kadar harcama yapılacağı belirlenmelidir.

Ekipmanlarınız Hazır Olsun

Kendi evinizde kullandığınız kişisel mutfak gereçlerini, yemek işi yapımında kullanmayın. Yeni pişirme kapları, çırpıcı, dilimleyici ve ölçme aleti gibi gereçleri yeni alın. Eğer paketleme işi yapacaksanız özel hazır paketleri kullanabilirsiniz. Bu paketler yiyeceklerin çabuk bozulmasını ve nakliye sırasında dökülmesini engelleyecektir. Eğer uzak bir yerden sipariş aldıysanız yine özel paketleme sistemlerinden yararlanabilirsiniz.

Her Zaman Taze Ürünler Kullanmak

Yemek yaparken kullanacağınız malzeme, baharat ve ürünlerin taze olmasına özen göstermelisiniz. Son kullanma tarihi geçmiş veya bayatlamış ürünü müşteriye sunamayacağınız için, ürünlerin günlük ve taze olması gerekmektedir. Yemekler günlük pişirilmelidir. Yemeğin yanında salata veya garnitür gibi ekstra yiyecekler de hazırlayın.

Yemeğin paketlenme işi özenle yapılmalı ve dökülmelere karşı özel saklama kapları ile ulaşım yapılmalıdır. Yemekler piştikten sonra dağıtım aşamasına kadar bozulmayacak ortamda muhafaza edilmelidir. Hijyen çok önemlidir. Yemekleri yaparken, sebzelerin yıkanmasından doğranmasına kadar titizlikle çalışılmalıdır. Evde yemek işi yapmak zevkli bir iş koludur.

Tadımlık Örnekler Gönderin

Yemeğinizi yaptınız ancak müşterinin tepkisini bilemeyeceğinizden, ilk önce pazarlama yapacağınız yere küçük yemek kaplarında tadımlık örnekler gönderin. Olumlu geri dönüş aldığınız takdirde daha fazla yemek üreterek sipariş aldığınız yerlere ulaştırın. Aksi takdirde hem de malzeme hem de zaman israf kaybınız büyük olacaktır. Belli kalıpla sınırlı kalmayın ve yeni yiyecek menüleri oluşturun. Kendinizi geliştirmek için kurslara gidin ve yeniliklere açık olun. Hem geleneksel hem de yenilikçi olmanızda yarar var.

Sunumlara Özen Gösterin

Evden küçük siparişler almak yerine büyük firmalara catering hizmeti de vermeniz mümkün. İlk olarak tadımlık paketlerle beğenisini kazandığınız firmalara veya özel toplantılarda catering işi yapacaksanız sunuma da özen göstermelisiniz. Şık tepsiler, sade ama göze hatip eden tabaklar gibi ürünlerle yaptığınız servisler beğeni toplayacaktır. Böylece başka yerlerden de sipariş alma şansınız artacaktır.

EĞİTİMLİ ELEMANLAR TERCİH EDİN

Yemek yemek karnı doyurur güler yüzlü ve saygılı insanlar da ruhu. Ne kadar mükemmel yemekler yaparsanız yapın, etkili sunum ve kaliteli hizmet sunmazsanız tüm emekleriniz çöpe gidecektir. Bu yüzden eğer siparişlere yetişemiyorsanız ve eleman tutmanız gerekecekse, bu işin eğitimini almış kişileri tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Yorum Gönder

Şimdi Ara Bir danışmanla iletişime geçin

Bu site çerezler kullanmaktadır.