Gizli Müşteri Olarak Ek Gelir Elde Etme

Gizli Müşteri Olarak Ek Gelir Elde Etme

Gizli Müşteri Olarak Ek Gelir Elde Etmek

Şirketler, ürünleri veya hizmetleri hakkında tarafsız görüşler almak için gizemli müşterilerle çalışırlar. Bankada para yatırırken, bir fast-food salonunda hamburger sipariş ederken veya bir otele giriş yaptığınızda, arka sırada duran kişi normal bir müşteri olmayabilir. Belki de bu kişi gizli müşteri veya diğer adıyla gölge müşteri olabilir. Sözleşmeli olarak çalışan bu gizemli müşteriler, tüketici hizmetleri şirketlerini sıradan müşteriler gibi görünerek o şirketin hizmetlerini gizlice değerlendirmektedirler.

Dünyanın pek çok ülkesinde uzun süredir yapılan gizli müşteri uygulaması, pek çok kişiye ek gelir ya da sürekli bir gelir kapısı oluşturmaktadır. Gizli müşteriler genellikle serbest olarak kendi programlarına göre çalışırlar ve görev alırlar. Sık sık ücretsiz olarak satın almaları söylenen mal ve hizmetlerden zevk almakla birlikte alacakları ücret ve alışveriş zevki bu işin ideal bir meslek gibi görünmesine neden olabilir. Ancak, diğer tüm alanlarda olduğu gibi, bu iş kolunda da dezavantajlar vardır. İyi ücretler elde etmek ve kazanmak için epey zaman ve çaba harcamak bu işin dezavantajlardan sadece bir tanesidir. Fakat her işin kendine has zorluğu elbette vardır.

Gizli Müşteri Nedir?

Araştırma şirketlerinin farklı konularda halkın nabzını ölçmek için kullandığı yöntemlerden biri olan anket yapma dışında diğer bir yolda gizli müşteridir. İş eğlenceli gibi görünse de, gizemli müşterinin nihai hedefi ciddidir. Bu iş şirkete işini geliştirmek için kullanabileceği değerli geri bildirimler sağlamaktır. Örneğin, bir oteli değerlendirmek; bir gece o otelde konaklamak, halka açık her bölümünü kontrol etmek, fotoğraf çekmek, not almak, çalışanlarını izlemek, onları dinlemek ve edinilen bulguları şirkete rapor halinde bildirmek anlamına gelir. Gizemli alışveriş yapmak için gizli müşteriyi işe alan kurumun; vereceği incelenmesi gereken konularla ilgili liste ve doldurulması gereken özel bir anketle ilgili yönergeler sağlaması gerekir. Bazı sorular evet veya hayır olarak cevaplanabilirken bazılarına edinilen deneyimlerin spesifik tanımları yapılması gerekebilir.

Çalışmak için iyi bir araştırma firması seçmek önemlidir. Başlangıç ​​ücreti gönderilmesini isteyen şirketler genellikle yasal ve ciddi değildir. Düzenli çalışma şansını artırmak için mümkün olduğunca çok sayıda gizli müşteri ilanı veren firmalara başvurmak yararlı olacaktır. Bunun yanında bu şirketler genelde gizli müşterinin, işletmelerinin iç işleri hakkında üçüncü kişilere ayrıntılı bilgi vermesini yasaklayan bir gizlilik sözleşmesi imzalamasını isterler.

Gizli Müşteri Olmak İçin Gereken Beceriler

Deneyim gerekli olmasa da, gizemli bir müşteri olarak çalışmanın gerektirdiği bazı yetenekler vardır. Güvenilirlik, gözlem kabiliyeti, sözlü ve yazılı iletişim kabiliyetlerinin yüksek olması şarttır. Gözlemlenen firma durumunu raporlamasını yapacak düzeyde bilgisayar kullanması da kâfidir. Bunun yanında gölge müşteri olunması istenen kişinin eğitim durumunun en az lise ya da üniversite mezunu olması gerekmektedir. Bu işi yapmak isteyen kişiler gizli müşteri olmak için özel bir eğitime tutulmadan tamamen kendi yetenekleri doğrultusunda bu işi yapmak için direk olarak göreve başlamaları beklenmektedir.

Gizli Müşteri Olmak Ne Kadar Kazandırır?

Gizli müşteri olmak görev başına başlangıçta X TL gibi bir rakamla başlanabileceği gibi kurumsal büyük markaların çalışmalarında bu rakamlar çok daha yukarıda olabilmektedir (ortalama X TL arası). Ayrıca bir kontrolün ortalama 1 saat olduğu düşünüldüğünde günde 3-4 bayi ya da şubeye yapılan ziyaretin, ya da başka firmalarla anlaşıldığı zaman günlük olarak iyi rakamlar elde edilebilmektedir.

Gizli Müşteri İşi Nereden Temin Edilir?

Firmalar gizli müşteri hizmetini danışmanlık firmaları aracılığıyla alabilecekleri gibi verdikleri direk ilanlarla da gizli müşteri adaylarına ulaşabilirler. Tabi danışmanlık firmalarıyla yapılan çalışmalarda alınan ücret danışmanlık firmasının komisyonu ile biraz daha aşağılara düşerken, bir danışmanlık firmasına kayıt yaptırarak iş bulma imkânı daha fazladır. Bunun haricinde nette ilan veren firmalara cv doldurarak ta ulaşmak mümkündür. Fakat durum her ne olursa olsun öncesinde başvuru için para isteyen firmalara itibar etmemek gerekir.

Özellikle günümüzde müşteri memnuniyeti ve sadakatinin ön planda tutulması ile önem kazanmaya başlayan gizli müşteri çalışması, farklı bir gelir kaynağı olmaktadır. Şirketin kendi denetimini yaptırması aslında çok eskilere dayanan bir uygulamadır. Tebdili kıyafetle çarşıları ve esnafı dolaşan padişahın kendi yönetimi hakkında açtığı sorularla halkın ne düşündüğünü öğrendiğini herkes bilir. Bu yöntemde aynı bu şekildedir, firma sahipleri kendi firmalarındaki hizmetleri objektif bir bakış açısıyla değerlendirmek için gizli müşterilerle anlaşmaktadırlar.

Günümüzdeki tüketiciler hiç olmadığı kadar bilinçli ve bir o kadar tatminsizdir, bu da firmaların işini daha da zorlaştırmaktadır. Her geçen gün müşteri memnuniyetini artırmak için yeni yöntemler bulma çabaları artmaktadır. Gizli müşteri de bunlardan biridir.

Sık Sorulan Sorular

 1. Gizli müşteri olarak nasıl para kazanırım?

  • Gizli müşteri olarak çalışarak, şirketlerin hizmet ve ürünlerini değerlendirme karşılığında ödeme alırsınız. Görev başına ödenen ücretler değişiklik gösterebilir.
 2. Gizli müşteri olmak için hangi becerilere ihtiyacım var?

  • Güvenilirlik, gözlem kabiliyeti, iyi iletişim yetenekleri ve bilgisayar kullanma becerileri gereklidir.
 3. Gizli müşteri görevlerini nereden bulabilirim?

  • Danışmanlık firmalarına kayıt olabilir veya doğrudan ilan veren şirketlere başvurabilirsiniz.
 4. Gizli müşteri olarak ne kadar kazanabilirim?

  • Kazançlar görevin türüne ve çalıştığınız firmaya bağlı olarak değişir. Başlangıç ücretleri genellikle X TL civarındadır.
 5. Gizli müşteri olmanın avantajları nelerdir?

  • Esnek çalışma saatleri, ek gelir imkanı ve çeşitli hizmet ve ürünleri ücretsiz deneyimleme fırsatı gibi avantajlar sunar.

Yorum Gönder

Şimdi Ara Bir danışmanla iletişime geçin

Bu site çerezler kullanmaktadır.