İç Giyim Dükkanı İş Fikri

İç Giyim Dükkanı İş Fikri

İç Giyim Dükkanı Açmak

İç giyim tüm insanların temel ihtiyaç sıralamalarında başlarda yer alıyor, insanların zorunlu tüketim ihtiyaçlarından biri de iç giyim. Dünyada ve ülkemizde bu sektörün iktisadi yaşam içindeki payı ve durumu nedir yakın ekonomik geçmiş verilerine göz gezdirmekte yarar var. Bir işe başlamadan önce tam ve detaylı araştırma, inceleme ve nihayetinde değerlendirerek analiz etmek zorunlu faaliyetler.

İç giyim elbette Tekstil sektörü içinde değerlendirilmekte dolayısı ile iç giyim ile ilgili tüm gelişmelerde tekstil sektörünün kapsamında dikkate alınmakta daha sonra sadece iç giyim ile ilgili verilere de değineceğiz ancak genel durumun ne olduğu önemli sektör 1980 yılından itibaren gelişiyor ve potansiyeli yükseliyor, pazarı büyüyor.

Türkiye’de Giyim Sektörü

Türkiye günümüzde küresel platformda ilk sıralarda er alan ihracatçı ülkelerden biri konumunda bulunmakta kaynaklar ve araştırma sonuçlarının ortaya koyduğu sonuçlar bu yönde. İç giyim – Yatak kıyafetleri Tekstil sektörünün alt sektör gruplarında yer alıyor. Dünyada 2015 yılında 35,4 Milyar Dolar İç giyim ihracatı gerçekleştirilmiş bu rakamın içinde Türkiye’nin payı 6,9 olarak belirtilmiş.

Dünya iç giyim ihracatında Çin ilk sırada bulunuyor sadece Çin, dünya iç giyiminde %40,9 gibi nerede ise yarısı sayılacak bir oranda ihracat gerçekleştiriyor. Veriler en fazla İç giyim satın alan ülkeler listesinde ilk sıraya Amerika Birleşik Devletlerini, ikinci sıraya Japonyayı yerleştirmiş. Asya ülkeleri iç giyim ithal eden diğer ülkeler grubunu oluşturuyor ve ithalatı genellikle Çin’ den yapıyorlar.

08-10 Şubat Tarihleri arasında LINEXPO İç Giyim Fuarı gerçekleşti, bu sektörde faaliyet göstermeyi düşünen girişimci ya da girişimci adaylarının gezmeleri yararlı olurdu. İnovasyon ürünlerin incelenmesi, yeni trendlerin neler olduğu, sektörün güçlü markalarının çalışmaları, sektörde ki diğer unsurların incelenmesi için oldukça iyi bir fırsat fuarlar.

İç Çamaşırı Dükkanı Açma Aşamaları

İç giyim mağazası açmaya karar verdiniz, iş fikriniz netleşti fakat ne büyüklükte ve ne kadar ürün bulunduracaksınız çok küçük bir dükkân mı olacak yoksa oldukça fazla ürün satabileceğiniz sermayeye sahip misiniz burada bir karar daha vermek durumundasınız diğer giderleriniz ile birlikte maliyetiniz kararınıza göre yükselecek. (İş Yeri Açmak İçin Yapılması Gerekenler)

Sektörün ulusal ve küresel boyuttaki değerlendirilmesine bakıldığında sektörde küçük de düşünseniz büyük de düşünseniz potansiyel mevcut. Bu sektörde faaliyet gösterilir mi veriler evet gösterilir diyor. İç giyim Tekstil ürünü olduğundan hali ile kalitesi de kumaşına, dikişine, imal edildiği üretici firmaya göre farklılık gösterecek. Siz hangi müşteri profiline hizmet vereceksiniz seçmeniz anlamlı ve kârlı ticari faaliyet göstermeniz açısından önemli. Alt gelir grubuna hitap eden ürünler, üst gelir grubuna hitap eden ürünler ya da orta gelir grubuna hitap eden ürünler arasında bir seçim yapmak durumundasınız.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan giyim mağazası iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

İş yerinizin faaliyetleri, faaliyet göstereceği konum ve ortaya koyacağınız sermaye bu temelde biçimlenecek. Hedef kitlenize karar verdikten sonra ürün fiyatları ve dükkân arayışına girebilirsiniz. Araştırma sürenizi uzun tutun bu uğurda yorulmayı göze alın gelişen, ulusal ve uluslararası pazarda büyüyen bir sektörde başarılı olmak için bu denli yüksek ümit ve potansiyel varken bu şansınızı iyi kullanmalısınız.

Hedef kitlenize göre satın almayı düşündüğünüz ürün gruplarını yerinde inceleyin, benzer mağazaları dolaşın, ürün kalitesi, tüketici davranışları, fiyat tercihleri hakkında çok fazla ve çeşitli bilgi edinin günlük izlenimlerinizi not alın. Yaklaşık Bir, Bir buçuk ay sonra elinizdeki verileri karşılaştırıp eleme işlemi gerçekleştireceksiniz. Hangi ürün hangi fiyata daha çok satılıyor, kimler hangi ürünleri tercih ediyor ortalaması nedir kesinlikle somut bilgi ve kesinleşmiş fikirlere ulaşacaksınız. Siz araştırma sırasında burada bizim size tavsiye ettiğimizden başka soruları da üretecek yeterli bilgiye ulaştığınızda kendiniz hazır olduğunuz zamanı fark edeceksiniz.

İç Çamaşır Dükkanında Satılabilecek Ürünler

İç giyim, yatak kıyafeti denilince çorap, pijama, sabahlık gibi ürünlerde bu kapsamda değerlendiriliyor. Cadde üzeri kalabalık bir çarşı veya çok ziyaret edilen pasajlar, AVM türü alışveriş merkezleri, insan kalabalıklarının bulunduğu köşe başı mağazalar alternatifleriniz olabilir ancak kararınızı elbette bütçeniz belirleyecek. Lüks tüketici kitlesi hedefinizde değilse ve yeterli sermayeniz de bulunmuyor ise pahalı yatırımlardan kaçınmalısınız.

Satış Kanalları

Mütevazı bir bütçe ile pekâla kazanç elde edebileceğiniz yine uygun fiyatlı kaliteli ürünler satabileceğiniz bir mağazanız olabilir. O zaman insan kalabalıklarının olduğu konumları araştırın kararınızı verdikten sonra dekorasyonuna önem verin bunun için çok büyük harcamalar yapmanıza gerek yok yine araştırmalarınız ile şık görünümlü tüketicide dükkânınızı ziyaret etme isteği uyandıracak tasarım fikirlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca zaman içinde e-Ticaret veya sosyal medya üzerinden satış yöntemini kullanarak ülke çapında büyüyebilir bir gün marka olabilirsiniz. 

Yorum Gönder

Şimdi Ara Bir danışmanla iletişime geçin
www.hizlibul.com-6186505www.hizlibul.com-6186505

Bu site çerezler kullanmaktadır.