Nargile Cafe Açmak İş Fikri

Nargile Cafe Açmak İş Fikri

Nargile Cafe Açmak

Nargile cafe son dönemin popüler hizmet iş kollarından biridir. Ülkemizde tüketimi gün geçtikçe artan nargile ürününe yönelik satış yapan bir cafe açarak bu potansiyeli bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Nargile cafe açmak isteyen girişimci ve yatırımcılar, rehberimizdeki adımları izleyerek kendi nargile cafe işletmesini kısa sürede hayata geçirme fırsatı elde edebilir.

BAŞLAMADAN ÖNCE…

Nargile sektöründeki iş hacminde artış kaydediliyor. Ancak artık büyük cafelerin birçoğu tüm hizmetlerine ek olarak nargile satışı da gerçekleştiriyor. Bu sebeple nargile cafe açmak yerine standart bir cafe açıp ek olarak nargile satışı da yapmak daha mantıklı olabilir. Son dönemde sadece nargile adı üzerine açılan işletmelerin iş hacmindeki düşüşe paralel olarak bu yolu önermekteyiz.

1. DÜKKAN KİRALAMAK

Nargile cafe açmanın ilk kritik adımı doğru bir alanda dükkan kiralamaktır. İşletmenizin iş hacmi potansiyelini artırmak amacıyla müşteri potansiyeli yüksek bir alanda dükkan kiralamanız gerekiyor.

Cafe sektöründe doğru bir konumdaki dükkan oldukça değerlidir.

İşletmenin potansiyelini bir üst seviyeye çıkartmak amacıyla müşteri potansiyeli yüksek olan bir dükkan bulmanızı öneririz. İlgili dükkanın ortalama 100 metrekare büyüklüğe sahip olması önemlidir. Butik olarak açılacak işletmelerin ise 50-60 metrekare alana sahip olması yeterlidir.

2. RESMİ İŞLEMLERİ TAMAMLAMAK

Nargile cafe işletmesi için ruhsat almadan faaliyete başlayamazsınız. Hizmet kolunun önemli işletmeleri arasında yer alan cafe sektöründe ruhsat almak için birçok belge ile belediyeye başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Nargile cafe açmak için gerekli belgeler:

 1. 2 adet fotoğraf
 2. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 3. Adli Sicil Kaydı Belgesi
 4. Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 5. İşletici Kimlik Bildirme Belgesi
 6.  İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi (şahıs işletmesi ise gerekli değildir)
 7. Vergi Levhası
 8. Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi
 9. Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi
 10. Kira Sözleşmesi (tapuda adı geçen mülk sahibi/sahipleri ile yapılmalıdır) (aslı ya da noter tasdikli sureti) (işyeri kiralık ise)
 11. İtfaiye Uygunluk Raporu
 12. Atıksu idaresinden İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
 13. Kapalı alan minimum 15 m²  olmalıdır.
 14. İşyerinin “mesken”e açılması durumunda “muvafakatname” alınmalıdır.

Dükkan açmak için diğer tüm detayları Dükkan Açmak İçin Gerekli Belgeler ve Maliyeti rehberinden öğrenebilirsiniz.

3. PERSONEL ALIMI

Nargile cafelerdeki personel iş hacmi üzerinde oldukça etkilidir. Sektördeki rekabetin had safhada olması nedeniyle, doğru personeller ile fark oluşturmanız gerekiyor.

Cafede çalışacak olan personelin ilk olarak nargile hazırlamak konusunda deneyimli olması önemlidir. Bu sektörde çok farklı nargile ürünlerine olan talepte artış kaydediliyor. Dolayısıyla farklı ve ilgi çekici nargile karışımları hazırlayabilecek personeller istihdam etmeniz tavsiye edilir.

İletişim becerisi

İyi iletişim kurabilen, güleryüzlü, hızlı ve etkili iletişim becerilerine sahip olmalıdır.

Müşteri odaklılık

Müşterilere karşı saygılı ve nazik olmalıdır.

Hızlı çalışma

Cafelerde genellikle yoğun olur. Dolayısıyla çalışan, hızlı bir şekilde hareket edebilmeli, siparişleri zamanında ve doğru bir şekilde hazırlayabilmeli ve servis yapabilmelidir.

Esneklik

Çalışan, işinin gerektirdiği saatlerde esnek olmalıdır. Çünkü cafeler genellikle gün boyunca açıktır ve sabah erken saatlerden gece geç saatlere kadar hizmet vermektedir.

Tertipli ve düzenli çalışma

Cafede çalışacak personel, temizlik ve düzenin önemini kavramış olmalıdır.

Stres yönetimi becerisi

Çalışanlar yoğun saatlerde bile sakin ve özenli bir şekilde çalışabilmeli, stresi etkili bir şekilde yönetebilmelidir.

Hijyen ve temizlik

En önemli konulardan biridir. Çalışanlarınız mutlaka hijyenik olmalı ve temizliğe çok yoğun bir şekilde dikkat etmelidir.

Ortalama olarak 100 metrekarelik dükkanda 4 personele ihtiyacınız olacak. Alacağınız personellerde olması gereken özellikler:

4. DÜKKAN DEKORASYONU

Nargile cafe işletmeleri için önemli bir dükkan dekorasyonu ihtiyacı bulunuyor. Doğru bir dekorasyona sahip olan işletmelerin müşteri tabanı sağlama potansiyeli daha yüksek olacaktır. İşletmeniz için gerekli olan sermayenin yüzde 40‘ından fazlası dekorasyona harcanacaktır. Bu sebeple iyi bir profesyonel ile anlaşarak daha iyi bir çözüm üretmeniz de tavsiye edilir.

Bir iç mimar size en iyi dekorasyon fikirlerini sağlayabilir. Yeterli sermayeye sahip değilseniz, işletmenin dekorasyonu için mevcut cafelerden ilham alabileceğinizi belirtelim.

5. ARAP MÜŞTERİ ARTIŞI YAŞANIYOR

Nargile cafe sektöründe Arap müşteri sayısında önemli bir artış kaydediyor. Gerek mülteci olarak ülkemize gelen Suriyeli vatandaşlar gerekse de Arap ülkelerinden turist olarak gelen vatandaşlara yönelik işletmenizi cazip hale getirmeniz önerilir. Araplar arasında nargile oldukça popüler bir üründür. Bu sebeple Arapça bilen bir personel istihdam edebilirsiniz.

6. NE KADAR SERMAYE LAZIM?

ir nargile cafe açmanın maliyeti için ortalama olarak 450.000 TL sermaye gereksinimi var. İşletmenin butik olarak açılması durumunda, gerekli sermaye düzeyi 300.000 liraya kadar düşüş gösterebilecektir.

Cafe sektöründe rekabet oldukça yüksektir.

Bu sebeple yeterli sermayeye sahip olmayan girişimci ve yatırımcıların sektöre giriş sırasında dikkatli olmasını öneririz. Çünkü amatör düzeyde hizmet sağlayacak bir işletmenin rekabette öne çıkma şansı oldukça düşük olacaktır.

7. NE KADAR KAZANDIR?

Ortalama düzeyde çalışan tam kapsamlı bir nargile cafe işletmesinin aylık gelirinin 90.000 TL düzeyinde olması beklenmektedir. Elbette bu seviyeye ulaşmak için işletmenin ortalama olarak 20, 30 adet sabit müşteriye sahip olması gerekiyor. Aksi durumda işletmenin aylık gelirinin bu seviyelere ulaşma potansiyeli mümkün olmayabilir.

Yorum Gönder

Şimdi Ara Bir danışmanla iletişime geçin

Bu site çerezler kullanmaktadır.