Scooter Kiralama İş Fikri

Scooter Kiralama İş Fikri

Scooter Kiralama İş Modeli Elektrikli Scooter Kiralama İşi

Scooter kiralama hizmeti, müşterilere kısa vadeli ulaşım için eğlenceli ve uygun fiyatlı bir seçenek sunar. Scooterlar; saatlik, yarım günlük ve tam günlük ücretlerle kiralanabilir. Hatta bu süre dakikalar mertebesine kadar inebilir. Şehrin muhtelif yerlerinde bulunan bu scooterlar kolay ve hızlı bir şekilde kiralanabilir. Kullanımını gerçekleştireceğiniz aracın işletmesini yapan firmanın uygulaması üzerinden kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sizin de aklınızda bu işi yapma fikri varsa yazımızı okuyarak konu hakkında bilgi edinebilir, dikkat etmeniz gereken kritik noktaları öğrenebilirsiniz. Başarılı bir iş kurma sürecinde yapmayı planladığınız iş hakkında bilgi sahibi ve o işin detaylarına hâkim olmak kritik öneme sahiptir.

Öncelikle bu işin ana oyuncuları kimlerdir? Doğru seçimler yapmak için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Bütün bu süreçleri ve işlem adımlarını başlıklar altında sizler ile paylaşıyor olacağız.

Scooter Kiralama İş Fikri

Filo Oluşturma

Bu işe girmeyi düşünenler için filo oluşturma konusu oldukça önemlidir:

  • Filonuzun büyüklüğü ne olacak?
  • Filonuzda hangi model scooter ya da scooterlar kullanacaksınız?
  • Oluşturmayı planladığınız scooter filosunun bakım süreçlerini nasıl yöneteceksiniz?
  • Scooter kalitesi ve maliyet dengesini hangi noktada belirlemeniz gerekiyor?

Bütün bu soruları detaylı bir şekilde düşünüp değerlendirmeniz gerekmektedir. Kalite seviyesi arttıkça maliyette artış göstermektedir. Bu nedenle kalite ve ekonomik bilançonuzu dengede tutabilmek için doğru bir model seçimi yapmanız gerekmektedir. Elektrikli scooter fiyatları ortalama X TL ile X TL arasında değişkenlik göstermektedir. Kalitenin daha da düştüğü scooterlar için bu fiyatın X TL’nin altına, yüksek seviye modeller için ise X TL’nin üzerine çıkabilir.

Sahip olduğunuz sermayeye göre oluşturacağınız filo, büyüklüğüne göre; 100 scooterdan oluşması halinde ortalama X TL ile X TL arasında bir maliyete sahip olacaktır. 1000 araçlık bir filo üzerinden işinizi başlatmak isterseniz bu rakam, X TL ile X TL seviyelerine yükselecektir. Filonuzun büyüklüğünü oluşturacağınız pazarlama ve operasyon stratejileri doğrultusunda belirlemeniz fayda olacaktır. Zira 100 scooter ile oluşturduğunuz bir filo ile tüm İstanbul için hizmet verdiğinizi duyurup işe başlarsanız, söyleminiz ve mevcut hizmetiniz arasında uyuşmazlık oluşacaktır. Bunun dışında filonuzdaki scooterlar için periyodik bakım gereksinimleri ve arızalar için bir teknik ekip ve süreç planlaması oluşturmak gereklidir.

Yazılım

Yazılım konusu çoğu start-up firmaları için problem oluşturmuştur. İş sahiplerinin teknik kökenli olmadığı işletmelerde bu durum daha sık gözlemlenmektedir. Yazılım konusu için elinizde iki tane alternatif vardır. Bunlardan ilki bir ekip oluşturarak yazılım ihtiyacınızı iç kaynaklarınızı kullanarak halletmek. Bu çözüm yolunda zaman konusu dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Projeyi sıfırdan tasarlamak, yazılımı oluşturmak ve testlerini tamamlayıp hayata geçirmek beklentilerinizden daha uzun sürelerde gerçekleşebilir. Bu tarz bir durum yaşamanız durumunda bütün planlarınızı tekrar revize etmeniz gerekecektir.

Bu, siz ve ekibinizde motivasyon düşüklüğüne yol açan bir durum yaratabilir. İkinci bir seçenek ise yazılım firmalarından hazır hizmetler almak ya da projeyi doğrudan onlara yazdırmak. Profesyonel bir firma bulmak ve işinizin tamamen onlara bağlı olması sizin için stresli bir süreç geçirmenize neden olacaktır. Zira beklenen ürünün çıkartılamaması ve uzayan proje teslim tarihleri sizi hem maddi hem operasyonel açıdan zora sokacaktır.

Filo Konumlandırma

Bir diğer önemli konu ise filo konumlandırmasıdır. Scooterlarınızı şehrin hangi bölgelerinde konumlandıracağınız önemli bir konudur. Şehrin yoğun bölgelerinde kullanıcılar scooterlara daha kolay ulaşmalıdırlar. Bu nedenle scooterlarınızı talep yoğunluğunu göz önünde bulundurarak yerleştirmelisiniz. Eğer küçük bir filo ile üniversite, havaalanı ya da iş yeri tesisinde hizmet vereceksiniz işinizin daha kolay olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Araçlarınız sadece belli bir bölgede bulunacağından operasyonel süreçlerinizde ciddi bir rahatlama olacaktır.

Tabii bunun getirmiş olduğu müşteri portföyündeki azalış ise gelirlerinizin belli bir seviyenin üzerine çıkmasını nerede imkânsız kılacaktır. Bu nedenle filo konumlandırmasını detaylı analiz ve çalışmalar sonucunda yapmalısınız. Bu konuda uygulayacağınız bilimsel yaklaşımlar ve gerçekleştireceğiniz araştırmalar bu kararın doğruluğuna doğrudan etki edecektir.

Teknik ve İdari Ekip

Operasyonel ve iş süreçlerinizi yönetmek için iyi bir ekibe sahip olmanız gerekmektedir. Kaliteli ve başarılı bir hizmet verebilmek için insan kaynağının doğru bir şekilde oluşturulması büyük önem göstermektedir. İşini severek yapabilecek bir ekip kurmak çok kolay bir iş değildir. Bu kültürü oluşturabilmek ve çalışanlarınıza aşılayabilmek için yoğun çaba göstermeniz gerekecektir. Bu işi tecrübe etmiş kişileri istihdam etmeniz süreçlerinizin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayacaktır.

Bunun dışında dünya genelinde bu sektörde uygulanan iş modellerini takip etmek ve güncel kalmak şirketiniz için büyük faydalar sağlayacaktır. Çünkü ileride oluşabilecek yeni bir trendi zamanında yakalayıp rakiplerinizden daha hızlı bir şekilde kendi ülkenizde uyarlarsanız rekabet halinde olduğunuz firmalar arasında hanenize ekstra bir puan yazılacaktır.

Ücretlendirme

Ücretlendirme, bu işi yapmak isteyen kişiler için en önemli parametrelerden bir tanesidir. Doğru fiyat politikası sizin rakiplerinizden ayrılıp, ön plana çıkmanızı sağlayabilir. Tam tersi fiyat ve pazar arasındaki uyuşmazlık hedeflediğiniz satışların gerçekleşmesini engelleyecektir. Türkiye’de bu işi yapan birden fazla firma vardır. Müşterilerin hali hazırda kullanmış olduğu ve bildiği, hizmet aldığı firmalar mevcutken onların fiyat tarifesinin daha üzerinde rakamlarla hizmetinizi sunmanız halinde başarısız olma ihtimaliniz yüksektir. Çünkü bir müşteri için yeni bir firma denemek bir risk olarak değerlendirilir.

Eğer hizmet aldığı firmadan şikâyetçi değilse bu değişikliği hiç yapmayabilir. Denemek ya da tecrübe etmek için de sizin firmanızdan kiralama işlemi gerçekleştirebilir. Her iki durumda da bizim sizlere tavsiyemiz mevcut pazarda belirlenen fiyatların üzerine çıkmadan bir ücretlendirme politikası oluşturmanızdır.

Başlangıç İçin Gereken Sermaye

Başlangıç için gereken sermaye konusu herkesin merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bu konuda net bir rakam vermek çok zordur. Çünkü bu sermayenin belirlenmesinde birden çok parametre vardır. Bunlar oluşturacağınız filonun büyüklüğü, filoda kullanacağınız scooter marka ve modeli, yazılım iç kaynaklı mı yoksa dışarıdan bir firma üzerinden mi gerçekleştireceğiniz, dış kaynaktan hizmet alacaksanız hangi firma ve nasıl bir yazılım ürünü tasarlatacaksınız ya da bu iş için daha öncesinde ürün hazırlamış firmaların ürünlerini mi kullanacaksınız? Ofis, oluşturacağınız ekip için maaş vs. gibi diğer maliyetleriniz de olacaktır. Bu ve buna benzer birçok soru sizin ne kadarlık bir sermayeye ihtiyacınızın olduğunu belirleyecektir.

Örnek olması açısından 100 adetlik elektrikli scooter ile bu işi başlatmayı düşündüğünü varsayalım. Ortalama X TL değerinde bir scooter markası kullanarak filonuzu oluşturun. Filo için X TL civarında bir rakam ödemeniz gerekecektir. Bunun dışında yazılım için de yine ortalama bir fiyat (bu rakam hizmet aldığınız firma, firmanın size önereceği ürünün kapsamı ve kalitesi, teslim süresi gibi birçok etkene bağlıdır) olan X TL üzerinden hesap yaptığımız zaman sadece scooter filosu ve yazılım için X TL civarında bir maliyet ortaya çıkacaktır. Bunun dışında oluşacak diğer maliyetler ile kaba bir hesap yapıldığında (100 filoluk belirli bir alan için yürüteceğiniz operasyon için) ortalama X – X TL civarında bir sermaye ihtiyacınız ortaya çıkacaktır.

(Sermaye verileri 2020 Ağustos ayına aittir)

Scooter Kiralama İşi İçin Devam Eden Masraflar Nelerdir?

Scooter işine girdiğiniz zaman aylık düzenli masraflarınız olacaktır. Bu masraflar sadece personel ve ofis giderleri değil, aynı zamanda filonun işletilmesi için gerekli olan masraflardır. Scooter filosunun bakımı ve servisi muhtemelen devam eden en büyük masrafınız olacaktır. İş yeriniz için sigorta ve biniciler için sigorta yapmak da düzenli olarak beklenen bir masraf olacaktır.

Bunun dışında bir diğer önemli masrafınız ise vergiler olacaktır. Ticari bir faaliyet yürüttüğünüz için ve gelir elde ettiğiniz için bir takım vergileri ödemekle mesul olacaksınız. Bu vergiler de giderler kaleminizi arttıracak ayrı bir maliyettir.

Scooter Kiralama İş Modelini Geliştirmek

İşletmenizi Nasıl Daha Karlı Hale Getirebilirsiniz?

Müşterilere işletmenizle ve faaliyet gösterdiğiniz turistik yerle ilgili ek satın alma ve ticari hizmetler sunabilirsiniz. Çoğu tatilci gezi için bütçe ayırmıştır ve hatıraları için eve götürmek için somut bir öğeye sahip olmak ister. Ayrıca eldivenler, ceketler ve hatta kasklar ve kask eklentileri gibi sürücü için ekstralar da sunabilirsiniz. Bunları kiralama kampanyaları şeklinde müşteriye satabilirsiniz.

Marka Oluşturulması

Bir marka yaratmak düşünüldüğü kadar kolay bir iş değildir. İnsanların akıllarında kalacak, özgün bir yapısı olan ve rakiplerinden daha iyi özelliklere sahip bir marka oluşturmak başarıda anahtar faktörlerden bir tanesidir. Güçlü bir marka işletmenizin rakiplerinden daha öne çıkmasını sağlayacaktır. Doğru bir marka ismi bulmak çok önemlidir. Bu konuda size yardımcı olabilecek yapay zekâ yazılımları mevcuttur. Bu tarz bir hizmet alabileceğiniz gibi marka isminizi kendinizde belirleyebilirsiniz.

Daha önceden alınmamış bir isim seçmeye dikkat ediniz. Çünkü farklı birinin sahip olduğu ve tescil ettirdiği bir isme sahip olursanız ileride işinizin duyulması ve büyümesiyle birlikte bir takım hukuki süreçler ile uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.

Bakım Planı Oluşturmak

Scooter kiralama işinizi olumsuz etkileyebilecek faktörlerden biri bakım eksikliğidir. Gerçek şu ki, scooterlarınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız, bakımları için ihmalkârlık yapmamalısınız. Aslında, bir bakım süreci ve disiplini oluşturmalı ve mevcut bakım programına uyduğunuzdan emin olmalısınız. Mali kapasiteniz varsa, bir bakım mühendisi çalıştırabilirsiniz, ancak yoksa scooterlarınızın bakımını üstlenebilirsiniz.

Son olarak, iş yapmak, nakit akışınız olacağı anlamına gelir; bir girişimci olarak başarılı olmanız gerekiyorsa nakit akışınızı yönetebilmelisiniz. Gelirinizin kötü yönetilmesi işinizi mahvedebilir. Uygun kayıt tutma ve gelirinizin yeniden işiniz için yatırıma dönüştürmek, işinizin büyümesi adına çok iyi gelecektir. Hiç şüphe yok ki, çok çalışıyorsanız ve kararlıysanız, scooter kiralama işinizden kesinlikle büyük başarılar elde edeceksiniz.

İzleme ve Takip Sistemi Oluşturmak

Scooter kiralama işinizde kârı maksimize etmek istiyorsanız, o zaman etkili bir izleme sistemi kurduğunuzdan emin olmalısınız. Scooterlarınızın doğru bir şekilde ücretlendirildiğinden emin olmak için scooter kullanıma başlangıç ve bitiş sürelerini iyi bir şekilde ölçmeniz gerekmektedir. Bunun için gerekli elektronik ve yazılım sistemlerinin doğru bir şekilde çalıştığından emin olmalısınız. Bu denemeleri bütün olası senaryolar için gerçekleştirmelisiniz. Olası bir hatada ya para kaybedersiniz ya da müşterilerinizden haksız bir gelir elde edersiniz ki bu farkedildiğinde sizi çok daha büyük sorunlarla baş başa bırakabilir. Bunun dışında scooterlarınızın konumlarını bilmeniz çok önemlidir. 24 saat kesintisiz bir şekilde takip edebilmeniz gerekmektedir.

Olası bir olumsuz durumda (çalma, hasarlanma, kaza) hızlı bir şekilde aksiyon alabilmeniz için konum bilgisine ihtiyacınız vardır. Bunun dışında scooterlar gün içerisinde çok fazla yer değiştirecektir. Bu da belli bölgelerde scooter eksikliği yaşanmasına yol açabilir. Müşteri aradığı scooterı çevresinde kısa sürede ulaşamazsa, varsa alternatif adaylara yönelebilir. Eğer alternatif aday yoksa bu müşteri tarafından sizin hizmet performansınız düşük olarak algılanmasına yol açacaktır. Bu kötü imajın oluşmaması için scooterlarınızı iyi bir şekilde konumlandırmalısınız. Müşteri ihtiyaç duyduğu anda kısa sürede scootera erişebilmelidir. Bunun için ihtiyacınız olan şey ise scooterların konumlarını görebileceğiniz bir sistem. Yerleştirilecek olan GPS ve diğer konum algılama sistemleri ile anlık olarak konum takibi yapabilecek ve eksik bölgeleri tespit edebileceksiniz. Bu doğrultuda gerekli analizleri yaparak saha ekipleriniz ile iletişime geçme fırsatınız olacaktır.

Saha ekiplerinizi yönlendirerek scooter dağılımını eşit bir şekilde yapabilirsiniz. Bu nedenle takip sistemine sahip olmanız işletmeniz için kritik bir öneme sahiptir.

JİT DANIŞMANLIK olarak, bu kapsamlı iş fikri ile ilgili her türlü desteği sunmaktan memnuniyet duyarız. İş fikrinizi hayata geçirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Gönder

Şimdi Ara Bir danışmanla iletişime geçin

Bu site çerezler kullanmaktadır.