Şehirlerarası Nakliye / Taşımacılık İş Fikri

Şehirlerarası Nakliye / Taşımacılık İş Fikri

Şehirlerarası Nakliyecilik Yapmak

Girişimci ruhunuz harekete geçti ve belli bir miktar sermayenizi şehirlerarası nakliye / taşımacılık sektöründe kullanmak istiyorsunuz. Nakliye ve taşımacılık sektörü, ekonomik durgunluk anlarında bile hareketli olan nadir sektörlerden biridir. Ev taşıma, gıda, hammadde, depo ürünleri, sebze-meyve, tekstil gibi ürünler karayolları ile ülkenin her noktasına taşınır. Bu nedenle karlı sektörler arasında bulunan nakliyecilik iş modeli, genellikle girişimcilerin “acaba yapsam mı” diye düşünmelerini sağlayan sektörlerin başında gelmektedir.

Eğer girişiminizi şehirlerarası nakliye ve taşımacılık üzerine kurmayı planlıyorsanız, öncelikle şehirlerarası nakliye firmasının kategorisine ve büyüklüğüne karar vermeniz gerekir. Şehirlerarası nakliye firmanız sadece ev taşımakla mı ilgilenecek yoksa genel amaçlı olarak bu alanda mı çalışacak? Gıda, tekstil, hammadde gibi ürünleri taşımayı planlıyorsanız, planladığınızdan büyük bir araç filosuna sahip olmanız gerekebilir. Bu durumda iş fikrinizi gerçekleştirmek için sermayenizle doğru orantılı bir büyüklüğe karar vermeniz oldukça önemlidir.

İşletme Büyüklüğü ve Hedef Kitle

Kuracağınız işletme, eğer sadece ev taşıma konusu ile ilgilenen bir şirket olmasını planlıyorsanız, bir kamyon ve mobil araç asansörünün yanında taşıma işi için ekip de kurmanız gerekecektir. Çünkü ev taşıma işlerinde genellikle müşteriler evdeki eşyaların paketlenmesi ve taşınma işlerinin tek elden çıkmasını ister.

Şehirler arası nakliye işinde hangi coğrafi bölgelerde çalışacağınıza da karar vermeniz gerekir. Ev taşıma işine girmek istemiyorsanız, gıda, tekstil, hammadde, ekipman gibi ürünleri taşıyabilirsiniz. Ancak bu durumda küçük bir araç filosu kurmanız gerekebilir. Bu itibarla araçları satın almak yerine kiralama ya da leasing yöntemlerinden birini seçebilirsiniz. Ayrıca firmanızı daha küçük bir işletme olarak düşünüyorsanız, pazaryeri firmalarının paket başı taşımacılık yapma yoluna gidebilirsiniz.

Nakliye Türünü Belirlemek

Asıl konu, işletmenizin uzmanlaşacağı nakliye türünü belirlemenizdir. Çünkü nakliye türüne göre ihtiyaç duyabileceğiniz ekipmanları tespit etmeniz konusunda size yardımcı olur. Nakliye şirketinizin rotasını ve hizmet vereceği bölgeleri belirlemeniz önemlidir. Tüm diğer sektörlerde olduğu gibi, nakliye sektörü de son derece rekabetin yüksek olduğu sektörlerin başında gelir. Bu nedenle hizmet etmek istediğiniz müşteri tipinin yanında yükleme hacim ve kapasitesini belirlemeniz önemli faktörler arasında yer alır. Uzmanlaşmak istediğiniz nakliye hizmeti, hedef müşteri kitlenizi belirlemenize de katkı sağlar. Müşteri kitlenizde belirli bir müşteri türünde uzmanlaşmanız ve müşterilerinize göre pazarlama stratejinizi oluşturmanız gerekir.

İş Planı ve Rekabet Stratejileri

İş planı oluşturmak, işinizde başarılı olmanızın anahtarlarından biridir. İşletmenizin bulunduğu pazarda büyüyerek gelişmek üzere plan yapmayı ihmal etmeyin. Rakiplerinizle düzgün biçimde rekabet edebilmesi için şirketinizin teklif şekilleri ve ücretlerini önceden belirlemeniz işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Bundan sonra yapacağınız iş, ruhsat, izinlerin alınması ve personeli işe alarak gerekli olan eğitimleri aldırmaktır. Sizin ve işletmeniz için reklam ve tanıtım çalışmaları yapmanız önemlidir. Reklam ve satış planlarınızın yanında taşıma ihalelerine teklif vermeniz gerekebilir. İşle ilgili gereklilikleri yerine getirmek için gerekli planlama ve programı düzenlemeniz önemlidir.

Şehirlerarası Nakliye, Taşımacılık İçin Gerekli Olan Belgeler

Nakliye ve şehirlerarası taşımacılık işletmenizi kurmaya karar verdiğinizde, taşımacılık gibi gerekli olan belgeleri sağlamanız gerekir. Bu belgelerin ilki ve en önemlilerinden biri vergi levhasıdır. Kamyon aldığınız tarih itibariyle vergi levhası almak için başvuru yapmanız zorunludur. Çünkü belli bir tonajın (3,5 ton) üzeri araçlar ticari araçlar sınıfına girdiğinden, aracı aldığınız tarih itibariyle başvuru kanunlara göre zorunludur.

Taşımacılık sektörü için gerekli olan belgelerin en önemlilerinden biri de taşımacılık yetki belgesidir. K1, K2, K3 belgelerinden taşımacılığınıza uygun olan yetki belgesini almanız zorunludur. Bu belgeler, kullanılacak aracın tonajına ve taşımacılığın şehir içi ya da şehir dışı olmasına bağlı olarak bu belgelerden birini almanız gerekir. Taşıma kartı çıkarmanız da diğer taşımacılık yetki belgesi gibi zorunlu belgelerden biridir.

SRC belgesi, yapacağınız taşımacılık türüne göre SRC1 ve SRC4 arasında düzenlenen zorunlu belgelerden biridir. Faaliyet belgesi, oda kayıt belgesi, adli sicil kaydı gibi rutin belgeleri de çıkararak ruhsat için başvuruda bulunabilirsiniz.

Nakliye İşi Yaparken Müşteri Bulma Stratejileri

Ülkemiz yoğun bir nüfusa sahip olduğu için gerek ev taşımacılığı gerek yük taşımacılığı alanında hemen her şehirde oldukça hareketli ve talep alan iş dallarından biridir. Bu nedenle, rekabet bu sektörde oldukça fazladır.

Günümüzde birçok insan internet üzerinden nakliye firmalarına taleplerini iletmektedir. Bu nedenle siz de ister bireysel olarak ister firma statüsünde çalışarak profesyonel bir web sitesi ile çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Bunun dışında, çalıştıracağınız araçların branda alanlarına firmanıza ait reklamı ve telefon numaralarını ekleyebilirsiniz. Hizmet vereceğiniz şehirdeki firmaları ziyaret ederek broşür dağıtımı ve tanışma ziyaretleri gerçekleştirebilirsiniz.

Nakliyecilik İşi Yapmanın Maliyeti

Nakliye işi yapmanın net bir maliyeti olduğunu belirtmek doğru olmaz. Ancak genel olarak; şahıs şirketi kurmak, ikinci el bir kamyon/kamyonet satın almak, birkaç personel çalıştırmak ve temel standartlarda reklam çalışmaları yapmak gibi kalemleri ele aldığınızda ortalama X TL civarında bir maliyetle karşılaşabilirsiniz.

Taşımacılık işi doğal olarak bir araç üzerinde olacağı için, taşıma aracının aylık, haftalık hatta günlük bile standart amortisman giderleri olacaktır. Yakıt, vergi, bakım masrafları gibi giderler bu kapsamda değerlendirilmelidir. Bu nedenle, karlılık ve ciro hesaplarınızı yaparken kısa vadeli hesapları göz önüne alarak çalışmalarınıza başlamanızı tavsiye etmekteyiz.

Nakliyecilik İşi Yapmanın Karlılığı

Her iş alanında olduğu gibi bu alanda da para kazanmak her girişimcinin hedefidir. Bu nedenle para kazanmak yerine kaybetmeyi hiç kimse istemez. Ancak unutmamak gerekir ki, evdeki hesap her zaman çarşıya uymaz.

Bu alanda belirteceğimiz tüm bilgiler tamamen temsili olarak verilmiştir:

Örneğin; 30 günlük süre içinde 20 farklı şehirlerarası ev nakliyesi işi yaptığınızı varsayalım. Her iş için ortalama X TL alındığını düşünelim. Toplamda X TL’lik ciro elde edebilirsiniz.

Ortalama ay içinde X TL’nin yakıt masrafları olduğunu baz alabilirsiniz, X TL’nin araç bakım masrafları ve X TL de personel giderleri olduğunu düşünerek hesaplarsanız, ay sonunda X TL civarında kâr edebilirsiniz.

Elbette yukarıda belirtilen durum, tamamen temsilidir. İş potansiyelinize ve çalışma azminize göre değişkenlik gösterecektir.

Sık Sorulan Sorular

  1. Nakliye işi için başlangıç sermayesi ne kadar olmalı? Başlangıç sermayesi, kurulacak işletmenin büyüklüğüne ve hedef kitlesine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ortalama olarak X TL ile X TL arasında bir sermaye gereklidir.

  2. Nakliye işinde hangi belgeler gereklidir? Vergi levhası, taşımacılık yetki belgeleri (K1, K2, K3), SRC belgesi, taşıma kartı ve diğer rutin belgeler (faaliyet belgesi, oda kayıt belgesi, adli sicil kaydı) gereklidir.

  3. Nakliye işinde müşteri bulma yöntemleri nelerdir? Profesyonel bir web sitesi oluşturmak, araçlarda reklam kullanmak, broşür dağıtmak ve tanışma ziyaretleri yapmak gibi yöntemler kullanabilirsiniz.

  4. Nakliye işinin karlılığı nasıldır? İş potansiyeline ve çalışma azmine bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte, iyi planlanmış bir nakliye işi karlı olabilir. Örneğin, aylık X TL ile X TL arasında bir kar elde edilebilir.

  5. Nakliye işinde araç filosu nasıl oluşturulur? Araçları satın almak yerine kiralama veya leasing yöntemlerini kullanarak küçük bir araç filosu oluşturabilirsiniz. Hedef kitle ve taşınacak ürünlere göre araç sayısı ve türü belirlenmelidir.

Yorum Gönder

Şimdi Ara Bir danışmanla iletişime geçin

Bu site çerezler kullanmaktadır.