Spor Salonu Açmak

Spor Salonu Açmak

Spor Salonu Nasıl Açılır?

Her şeyden önce, spor salonunuzu ziyaret edecek müşteri seviyesini belirlemeniz gerekir. 3 seçeneğiniz var; yüksek gelirli elit, orta sınıf ve düşük bütçe seçeneği. Bunu yapmak için, bodrum katında veya büyük bir garajda uygun fiyatlı bir spor salonu açabildiğiniz için, güçlü ve finansal yeteneklerinizi objektif bir şekilde ölçmelisiniz, ancak seçkin müşteriler için sauna, yüzme havuzu ve ücretsiz otopark gibi tüm olanaklara sahip geniş bir alana ihtiyacınız olacaktır. Buna bağlı olarak, hangi odada dekorasyon ve ekipmana ihtiyaç duyulacağına karar verilmesi gerekecektir. Gerekli tüm araştırmaları yaptıktan sonra iş kurma çalışmalarına başlamanız iyi olur.

Spor salonunun hangi ziyaretçi için tasarlandığı belli olduğunda, bir yer seçmeniz ve yerel pazarı hesaplamanız gerekir. Nüfus yoğunluğu, genç ve orta yaş ile gelire göre bir bölge seçmeniz gerekiyor. Bir spor salonu açmaya karar verenler, aktif trafikle bile süper kar elde etmeyi ummamalıdır. Bu, tamamen ziyaretçilerin mevcudiyetine bağlı olan ve mevsimsellik gösteren bir orta maliyetli ve orta kârlı bir iştir. Örneğin, yaz tatillerinde ziyaretlerde bir düşüş yaşanabilir.

Spor Salonu Yatırım Hacmi

Salonlar ve ziyaretçileri farklıdır. Daha sonra çeşitli servislerin eklenmesi olasılığını göz önünde bulundurarak orta seçeneği düşünün. Başlangıçta, maliyeti en aza indirilebilir. Mülklerin kiraya verilmesi bölgeye, mekânın canlılığına, binanın bulunduğu yere ve diğer nüanslara bağlıdır. 1000 metrekarelik bir spor salonunu açmak için yatırım miktarını hesaplayalım. Kira, ekipmanlar, odaların tasarımı, tesisat, personel derken iyi bir maliyete ihtiyaç duyacaksınız.

 • 1000 metrekare alan için spor salonu açma maliyeti 500.000 TL
 • 500 metrekare alan için spor salonu 300.000 TL
 • 100 metrekare alan için spor salonu 100-150 bin TL

civarında yaklaşık bir sermayeye ihtiyaç duyarsınız. Görüldüğü üzere metrekare hesabı ve içindeki ekipmanlara göre maliyet değişmektedir.

Spor Salonu Açmak İçin Konum Belirleme

Spor salonu açmaya karar verdiniz ve hangi konsepti uygulayacağınızı belirlediniz. Bunun için uygun yer bulmanız gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken, diğer rakiplerinize yakın olmamak ve ulaşım açısından şehir merkezinden uzaklaşmamanız gerekiyor. Ya da şehir merkezine biraz uzak bir yere açacaksanız da hem personel hem de müşteriler için kolay ulaşabilecekleri yerde olması gerekir.

Bazı spor salonlarının apartmanlar ya da iş hanlarının içinde olduğunu görüyoruz ki bu yanlış bir tercihtir. Spor salonları kullanılan cihazlar nedeniyle çok fazla gürültü çıkarır. Bir spor salonunun maliyetini göz önüne alırsak, bulunduğu yerde en az 5 yıl bulunma durumunun olması gerekiyor. Bu yüzden apartmanlardan ve iş hanlarından uzak durmanızda yarar var.

Aslında en uygunu bir arazi satın almak ve tüm tesisi prefabrik olarak inşa ettirmek. Biraz maliyet yükselebilir ancak mülk tamamen size ait olacaktır. Ayrıca prefabrikler istenildiği an ekleme ya da çıkartma yapılabilen binalardır ve bakımları düzenli yapıldığında 40–50 yıl kadar dayanıklı kalırlar. Çevre düzenlemesini de istediğiniz şekilde yapabilirsiniz. Otoparkınızı ve dinlenme alanlarınızı istediğiniz ölçüde belirleyebilirsiniz.

REKLÂM ÇALIŞMALARI

Spor salonunuzu açmak için çalışmalara başladığınız andan itibaren reklâm çalışmalarınızı da yapmaya başlamanız yararınıza olacaktır. İnsanlar yeni yerlere gitmeyi sever. Bu yüzden spor salonunuzdaki faaliyetleri belirten broşürler bastırın ve salonunuzu açmadan evvel önce komşulardan başlamak üzere geniş bir alana yayın. Komşular en etkili yayın aracıdır. Bu yüzden reklâm yapmaya önce komşularınızdan başlayın.

Reklâm çalışmalarının bir şekli ise artık sosyal medya. Sosyal medya üzerinden sayfalar açarak tanıtımlarınızı yapabilirsiniz.

ADIM ADIM TALİMATLAR

Hangi spor salonunu açmak istediğinize ve uygun yeri seçmek istediğinize karar verdikten sonra, Vergi Dairesi’ne ve Ticaret Odası’na kaydolmanız gerekir.

Her belediyenin işyeri açma prosedürleri farklıdır. Bu yüzden gerekli belgeleri ve ne yapmanız gerektiğini belediyenizden öğrenmeniz gerekmektedir.

Bu formaliteleri çözdükten sonra, tesislerin düzenlemelerine devam edebilirsiniz.

Ekipman Alımı

Çok sayıda fonksiyona sahip yeni modern ekipman satın almak mümkün değilse, önce kullanılmış, ancak iyi bilinen, güvenilir bir marka ikinci cihazlar satın alabilirsiniz ancak bunların sağlamlık ve güvenlik kontrollerini yaptırmanız gerekmektedir. Cihazlarda elektrik kaçağı ya da mekanizmalarda bozukluk, kullanım sırasında ciddi sorunlara yol açabilir.

Kondisyon bisikletleri, yürüyüş bantları, dambıllar, turnikeler, boks torbaları derken alacağınız ekipmanlar salonun konseptine göre değişecektir.

Müşterilerinize verebileceğiniz kemerler, bileklikler, dizlikler ve diğer kişisel koruyucu ekipmanlar için stok yapmakta fayda var.

Spor Salonu Açarken Yapılması Gerekenler

Spor salonunda, en mütevazı olsa bile, duşlar, soyunma odaları ve banyolar olmalıdır. Yönetici ofisi isteğe bağlıdır ama bulunması yararlı olur. Ayrıca, bir resepsiyon bulunmalıdır. Arkasında bir spor malzemeleri ile donatabileceğiniz bir raf, aynı zamanda bir mağaza ve bir bar da ayarlayabilir. Odada sıcak su yoksa örneğin, bodrum katında, bir kazan, tercihen 180 litre koymanız gerekir.

Egzersiz ekipmanı ile sallanmak için, zemini uygun şekilde donatmak önemlidir. Bu oda tehlikeli olduğu için zemini yalıtmak ve yumuşatmak gerekir. Beton şap varsa, çıkarmanız, elektrik iletişimi (220 V) yapmanız, neme dayanıklı bir PVC yerleştirmeniz, sonra sunta, üzerine plastik köpük ve dekoratif plakalarla tamamlamanız gerekir. Ağırlık kaldırma ekipmanlarının bulunduğu alandaki zemin ayrıca paspaslarla döşenmelidir.

Duvarlar ve tavanlar düzenli olarak yeniden dekore edilmeyi gerektirir. Salonda yeterli aydınlatma gerektiğinden, özellikle spor salonunun bodrum katında veya bodrumda açılması planlanıyorsa, flüoresan lambaların takılması daha iyidir. Gereken +15 +18 santigrat derece gerekli sıcaklıkta, bir iklim kontrol sistemine ihtiyaç vardır. Bodrumlar genellikle her zaman doğru sıcaklığa sahiptir. Nem %50–60 olmalıdır.

Personelin tıbbi defterlere sahip olması gerektiğinden, sağlık koşulları, yangından korunma, işçi güvenliği, dokümantasyonun yapılması ve tıbbi uzmanların personel tarafından zamanında geçişlerinin izlenmesi için belgeler bulundurulması gerekecektir. Gelecekte, raporlama ve defter tutmanın bir danışmanlık şirketine kaydırılması veya gelen muhasebeciye emanet edilmesi tavsiye edilir.

Not: Bu sektörde yeni bir iş kurmaya karar verdiyseniz, Kobi Vadisi editörleri tarafından hazırlanan spor salonu iş planı içeriğini incelemenizi öneriyoruz.

Spor salonunda en az iki antrenör, masaj uzmanı, resepsiyon görevlisi, bir erkek ve bir kadın karşılama görevlisi bulunması da gereklidir. Ayrıca düzenli temizlik için sürekli temizlik personeli bulunmalıdır.

Kontrol Listesi

 • Spor salonu seviyesinin belirlenmesi
 • Bir yer arayın
 • Kira sözleşmesi (Mülk kendinize aitse gerek yoktur)
 • İşletmenin resmi kaydı
 • İzinlerin alınması
 • Yapının onarımı, dekorasyonu
 • Ekipman alımı
 • Ekipmanların montajı
 • Promosyon ürünlerinin dağıtımı
 • Personel alımı
 • Çalışanlara kurumsal kurallar getirmek
 • Planlama işi
 • Spor salonunun açılması

Spor Salonu Açmak Karlı mı?

Her işletme gibi spor salonunun da sadece kar etmekle kalmayıp aynı zamanda para kaybetme riski de vardır. Her şey müşteri sayısına ve sınıfların fiyatlarına bağlı olacaktır.

Aynı döneme ait gelirler, bir kez spor salonuna yapılan bir ziyaret için yapılan ödemelerden (bazıları saat ücretini belirler) ve aylık aboneliklerin satışından oluşacaktır. Aylık ve yıllık aboneliklerinizi indirimli olarak satabilirsiniz. Bu teknik düzenli bir müşteri edinmenizi sağlayacaktır. Kural olarak, indirim tek seferlik abonelik miktarının %5-15’i kadardır. Daha fazlasına gerek yok, çünkü indirim size ek müşteriler, ücretsiz reklâmlar, harika bir görüntü sağlayacak.

Koçluk hizmetlerinin ödenmesi iyi bir gelir kaynağıdır. Günde 10 ziyaretle bir ayda spor salonu harcamalarının telafi edilmesi mümkündür. Diğer gelen tüm müşteriler kâr için çalışacaktır, bu nedenle bu seviyeyi aşmaya çalışmalısınız, aksi takdirde kurum kârsız hale gelir. Salon kategorisine, maliyet seviyesine ve katılım seviyesine bağlı olarak 9–18 ay içinde geri ödeme alabilirsiniz. İyi gelir ek hizmetler getirecektir: bar, masaj odası, yüzme havuzu, sauna, spor beslenme satışı, bu nedenle bir spor salonu açmak, zaman içinde güvenilir bir işe dönüşecek iyi bir fikir olarak adlandırılabilir.

Yorum Gönder

Şimdi Ara Bir danışmanla iletişime geçin
www.hizlibul.com-6186505www.hizlibul.com-6186505

Bu site çerezler kullanmaktadır.