Tavukçu Dükkanı Açmak İş Fikri

Tavukçu Dükkanı Açmak İş Fikri

Tavukçu Dükkanı Açmak

Tavukçuluk Sektöründe İş Kurmak

Tavukçuluk ülkemizde 1970 yıllarından itibaren daha fazla önem kazanmaya başlamış sadece ülkemizde değil tüm dünyada beyaz et tüketimi hızla artarak tavukçuluk sektörünün gelişmesinde ve büyümesinde etken olmuş.

Ülkemiz Rusya ve İran’dan sonra bulunduğumuz coğrafyanın en büyük üreticisi olarak tanımlanıyor. Birleşik Arap Emirlikleri, Hong Kong, Irak, Libya, Suriye gibi pek çok ülkeye ihracat gerçekleştiren ülkemizin Orta doğu, Kafkaslar ve Uzak doğu pazarları dışında henüz girmeye hazırlandığı yeni pazarlar da mevcut.

Türkiye’de Tavuk Tüketimi

Tavuk protein içeriği yüksek, sindirimi kolay ve ekonomik bir gıda olması nedeni ile ülkemiz genelinde tüketim oranı bir hayli yüksek ve tüketim oranı her geçen gün artış göstermekte. Aile Hekimleri Federasyonu Başkanı 2017 senesinde, basın açıklamasında, tavuk etinin sağlık açısından taşıdığı önemin anlaşılması çalışmaları yürüttüklerini ayrıca Türkiye’de yapılan üretime güvendiklerini belirtmiş.

Sektörde yaklaşık 14 Bin kanatlı üreticisi ve bağlı 30 kadar işletme bulunuyordu birkaç yıl öncesine ait verilen rakamlara göre. Kanatlı hayvan eti üretiminde sözleşmeli üretime ilişkin usul ve esaslar hakkındaki yönetmelik 2017 yılında yürürlüğe girmiş.

Avrupa Birliği ile rekabet edebilecek güçte olan yüksek iş gücü istihdam potansiyeline sahip, iyi örgütlenme gerçekleştirmiş alt sektörlerinden biri tavukçuluk. İşletmelerin büyük bir çoğunluğunda son teknolojinin kullanıldığı belirtiliyor.

Tavuk Sektörünün Büyüklüğü

Günümüzde tüm paket olarak ya da parça paket olarak satışa sunulan tavuklar piliç çevirme yapılarak pişmiş halde de tüketiliyor. Piliç çevirme dükkânlarına rağbet oldukça fazla Fast Food yemek alışkanlığından bunalan gençlik değişiklik lezzetlere ihtiyaç duyduğunda, dışarıda bir şeyler atıştırmak isteyen kesim ya da evde hazır yemek olsun diyenler piliç çevirmeyi diğer yiyeceklere nazaran sağlıklı ve pratik bulduklarından üstelik fiyatı da uygun olduğundan besleyici ve sağlıklı olması ise en öne çıkan özelliği olduğundan tüketiciler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Çiğ tavuğun ambalajlı olarak satılması genel kural. Tavuk sektöründe girişimci olmayı düşünen kimselerin faaliyet alanı oldukça geniş, sektörün hangi aşamasında yer almak istediklerine karar vermeleri en önemli aşamayı oluşturmakta. Üretim aşaması, satış aşaması ya da pişmiş halde satış faaliyeti farklı hazırlıkları gerektirmekte, hedef tüketici kitlesi farklılık göstermekte ve gerekli olacak sermaye miktarı doğal olarak değişmektedir.

En kolay uygulamaya konulacak seçenek pişmiş tavuk satmak diye düşünürseniz az sermaye ve  küçük bir alan, dışarı paket servis yapacak personel gibi mini gider kalemleri ile mütevazı bir işletme açmanız mümkün tabi ki, en düşük sermaye ile bile kurulacağını düşündüğünüz iş yeri için yine de elinizden hatırı sayılır rakamlarda para çıkacaktır.

Çevirme makineleri, birkaç masa sandalye, servis için motor, dükkân giderleri ve benzeri gider kalemleri oluşacaktır. Yer seçimi, belediyenin belirlediği koşulların hazırlanması resmi işlemler derken belirli bir çabayı göstermeniz gerekecek. İşletmenizin başarıya ulaşabilmesi için insan kalabalıklarının olduğu bölgeleri tercih etmeniz gerekli, zira tavuk uzun süre dayanmayan piştikten sonra kısa sürede tüketilmediğinde lezzetini de kaybeden bir yiyecek olduğundan pişen ürünlerinizi hızla satabileceğiniz bir konumda bulunmanız gerekli. Piliç kızardığında zaten son derece iştah açıcı bir görünüme sahip olduğundan, kapalı ortamda sağlıklı biçimde pişirildiğinden tüketicide hijyen endişesi de yaratmayacağından kolayca satılacaklardır yeter ki iş yeriniz insan kalabalıklarının bulunduğu bir bölgede yer alsın. 

Piliç çevirme makinelerinin fiyatları 15 Bin ile 40 Bin lira arasında değişebiliyor ikinci el makinelerin durumlarına ve fiyatlarına da göz gezdirebilirsiniz. Tavuk satan bir dükkân açmak isterseniz ülkemizde dev üreticiler ve bağlı firmalar bulunuyor bağımsız işletme olarak açmayı düşünüyorsanız konumu tasarladıktan sonra gıda ile ilgili özel koşulları, dükkâna uyarlanacak zorunlu değişiklikleri öğrenmek durumundasınız sağlıkla ilgili olan her iş faaliyeti ayrı yaptırımlar ve titiz yaklaşımlar gerektiriyor.

Resmi işler çözümlendikten sonra bulunduğunuz bölge ile sınırlı kalmayacak satış pazarlama çalışmalarına başlamalı daha geniş kitlelere nasıl ulaşabileceğinizi araştırmalısınız. Reklam çalışmaları her işletmede müşteri edinmek için en etkili ilk adımdır ve faaliyetiniz boyunca aralıksız sürdürülmelidir bu çalışmalar.

Tavukçuluk Sektöründe Bayilik almak

Protein deposu, hijyenik, besleyici, sağlıklı ve lezzetli tavuk etinin tüketimi Türkiye insanının her bölgede severek büyük bir iştahla tükettiği ve tüketiminin her geçen gün artış gösterdiği bir gıda olması nedeni ile her zaman talebi bulunacaktır.

Sadece ülkemizde değil küresel düzeyde tavuk eti tüketimi sağlıklı olması nedeni ile teşvik edilmekte bu doğrultuda tüketimleri de üretimleri de sürekli yükseliş göstermektedir. Potansiyeli yüksek sektörde markalaşmış bir firmanın gücü ve desteği ile büyük zahmetlere girmeden Gıda Bayiliği alarak girişimci olabilirsiniz.

Yorum Gönder

Şimdi Ara Bir danışmanla iletişime geçin
www.hizlibul.com-6186505www.hizlibul.com-6186505

Bu site çerezler kullanmaktadır.