VR (Sanal Gerçeklik) Cafe Açmak İş Fikri

VR (Sanal Gerçeklik) Cafe Açmak İş Fikri

VR (Sanal Gerçeklik) Cafe Açmak

vr cafe açmak

VR Cafe Nedir?

İçindekiler [göster]

Yaşımız kaç olursa olsun hepimizin içinde bir çocuk var her çocuk gibi oda oyun oynamayı çok seviyor. Bir düşünün; gözlükleri ve kulaklıkları taktığınızda gerçek dünya kayboluyor ve sizi içine çeken sanal bir dünyaya giriyorsunuz. Okyanusta alabora olmuş bir geminin içindeyken, balık kolonileri etrafınızda cirit atıyor ve dev bir balina kendisini sevdirmek için size doğru yaklaşıyor. Bu ne kadar gerçek olabilir ki? Diye düşünebilirsiniz. VR Cafe 80’lerin internet kafe işletmeciliğinin sanal gerçeklik (Virtual Reality-VR) teknolojisi ile donatılmış yeni yüzüdür. Teknolojinin en hızlı yansıtıldığı sektörlerden biri olan eğlence ve oyun sektöründe çığır açan sanal gerçeklik uygulaması, içinde kaybolmaya tabiri caizse içinizdeki çocukla yüzleşmeye hazır mısınız?

Hayal edin; gözünüze taktığınız 360 derecelik gözlükle kusursuz bir görüş alanına sahipsiniz. Ensenizde bir nefes hissediyorsunuz ve kafanızı çevirdiğinizde size sinsice yaklaşan bir zombi ile burun burunasınız. ve tam size dokunacakken elinizde tuttuğunuz sensör konsollarla saniyelik bir farkla ateş ettiniz. Ve vurdunuz. Milim şaşsa şu anda siz yoktunuz…Evet vurdunuz!  Bu dünya da hareketlerinizi izleyen sensörler sayesinde reflekslerinizin çevikliği nispetinde hayattasınız.

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik oyun dünyasına fırtına gibi girdi. Açıldığı günden beri yoğun ilgi gören bu kafeler yaşamın sıkıntılarından kurtulup bir nebze nefes almak istene 6-85 yaş arasında herkes için eğlenceli bir ortam haline geldi. Hitap ettiği kitlenin yaş aralığının bu kadar geniş olması herkesin içindeki çocuğa dokunduğunun bir göstergesi değil mi? İster tek başınıza, ister ailenizle, ister çalışanlarınızla bu dünyanın içinde yer almanız mümkün kılınıyor.

Vr Cafe’de Olması Gerekenler

Bu kafelerde bilgisayar başında kısıtlanmadan, vücudunuzu isteğiniz gibi hareket ettirmenize olanak sağlanarak, joystick ile tüm bağlarınızı kesilip gönlünüzce gezebileceğiniz bir evrene yolculuk yapmanıza izin veriliyor. İçine girdiğiniz evrenin kahramanı sizsiniz. Ya da bu kahramanlığı seçtiğiniz 8 arkadaşınızla paylaşabilirsiniz. VR Cafe‘ler kanepeler, bireysel bilgisayarlar ve Vive cihazları ile donatılmış 10 metrelik sanal gerçeklik kabininden oluşuyor. Elbette bu kadar gerçeklik yansıtılmasında ses sistemlerinin rolü büyüktür.

Burada korku evleri, evden kaçış oyunları, yarışmalar, counter gibi klasik oyunlar, spor oyunları, araba yarışları, gibi pek çok alanda oyun oynamanıza olanak tanınıyor. 40 oyunla piyasaya çıkmasına rağmen her geçen gün yeni oyunlar hızla dahil edilmektedir. Kafe de ayrıca oyununuzu oynarken kahve, cappuccino, latte ve espresso, su vb. içeceğinizi içmenizde keyfinize keyif ekliyor. Sanal gerçekliği deneyimlemek isteyenler arasında sadece oyun meraklıları yok elbette. Şirket çalışanlarının problem çözme, dikkat yaratıcı düşünme ve takım olma yetilerini pratikte izlemek ve ekip içi iletişimi artırmak isteyen şirketler içinde bulunmayan bir fırsat tanınıyor.

80 li yıllarda internet kafelerde oyun oynamaktan okuluna geç kalan ya da akşam olduğu halde annesinin zoruyla eve getirilen çocukları hepiniz hatırlarsınız. Sonraki dönemde bilgisayarların her eve girmesiyle oyun alanları da evlere taşındı. Her ne kadar bu kafelere ilgi azalmış gibi görünse bile oyunlara ilgi hale aynı düzeyde hatta artarak devam etmektedir. Hemen hemen her evde işten eve gelip oyun oynayan babaları görmek hale mevcut. Yani çağ ne olursa olsun oyun herkes için her dönemde cazip bir alan. Bu göz önünde bulundurursa bu kafelerin ileriye dönük daha da aktif olacağını düşünmek yanlış olmaz. Girişimde bulunmayı düşünenler için özellikle adrenalini seven genç girişimciler için iyi bir iş alanı oluşturabilir.Kahve Bayiliği Almak

Pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de VR kafeler her geçen gün artmaktadır. Franchise ya da bayilik veren firmaların sunduğu çok farklı paketler bulunmaktadır. Ayrıca sanal gerçeklik organizasyonları da sunan bu firmalar sunduğu paketlerle kurulum, alan büyüklüğü, farklı kombinasyon ve teknik hizmet seçenekleri ile franchise hizmetini çeşitlendirerek seçim şansını artırmaktadırlar.

Bu işin başlangıç maliyetini merak edenler için öncelikle oyun setini temin edilmesi gerekmektedir. Güncel fiyata bakıldığı zaman VR Pro set: Küçük alanlar için 42 bin TL civarındadır ve  20 metre karelik bir alanda 3 adet kullanılması tavsiye ediliyor. Düşünülen mekanın dizayn masrafları ve diğer oluşabilecek masraflar tabi ki işletmecinin seçimi ile belirlenebilecek durumdur. VR Cafeler de hizmet bedelleri her ne kadar bulunduğu il ve semtine göre değişiklik gösterse bile fikir olması açısından fiyatlar 30 dk+ 1 içecek 35 TL civarındadır.

VR Cafe açmayı düşünen girişimcilerin dikkat etmesi gereken bazı püf noktalar mevcuttur. Kullanılan donanımların kalitesi, birbirine olan uyumu, hassasiyeti sürdürülebilir iş olması açasından çok önemlidir. Kurulum sonrasındaki teknik ekibin uzmanlığı da dikkat edilmesi gereken diğer noktalardan biridir. Ayrıca kurulacak Kafenin lokasyonu, kolay ulaşılabilirliği, servis hizmetlerinin kalitesi de müşteri memnuniyetinin olmazsa olmazlarıdır.

Cafe Açmak İsteyenler İçin Farklı Tasarımlar

İnsanlar artık hemen her mekanda inovasyon çalışmaları yapılmış işletmeleri tercih ediyorlar. Sizin de yeni bir cafe açma planınız var ise Cafe Açmak İsteyenlere Farklı Konseptler adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.


Yorum Gönder

Şimdi Ara Bir danışmanla iletişime geçin
www.hizlibul.com-6186505www.hizlibul.com-6186505

Bu site çerezler kullanmaktadır.