Yatırım teşvik belgesi ne için alınır?

Yatırım teşvik belgesi ne için alınır?

Yatırım teşvik belgesi ?

Bir üretim tesisi kurarak veya mevcut tesislerin modernizasyonu, genişletilmesi veya entegrasyonu için yatırım yaparak ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmayı planlıyorsanız, devletin size tanıdığı haklardan haberdar mısınız?

Yatırım maliyetlerinizi en aza indirmek için Yatırım Teşvik Belgesi almanız şart.

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir?

Yatırım Teşvik Belgesi, yatırımın karakteristik değerlerini içeren bir belgedir. Yatırımın bu değerlere ve belirlenen şartlara uygun olarak gerçekleştirilmesi halinde kayıtlı destek unsurlarından yararlanma imkanı sağlar, ülke ekonomisine faydalı bir şekilde katkı sağlar.

Yatırım Teşvik Belgesinin Faydaları

Yatırımınızı en üst düzeye çıkarmanın anahtarı bir Yatırım Teşvik Belgesi almakta yatıyor. Bu belge sadece yatırımınızın temel özelliklerini tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda bir dizi önemli avantajın da kapısını açar.

  • Gümrük Vergisi Muafiyeti:

Yatırımınız için ithal edilen makine, teçhizat veya demirbaşlar her türlü gümrük vergisinden muaftır.

  • Katma Değer Vergisi Muafiyeti:

Yatırımınız için yurt içinden temin edilen makine, teçhizat veya demirbaşlar KDV'den muaftır.

  • Faiz Desteği:

Yatırımınız bir KOBİ (Küçük ve Orta Ölçekli İşletme) ise veya tesisiniz KOBİ niteliği taşıyorsa,   yatırımınızın makine ve ekipmanı için kullandığınız krediler yıllık %5 indirime tabidir. Bu desteğe  kalkınmada öncelikli yörelerde KOBİ niteliği aranmaksızın erişilebilir.

Sonuç olarak,

Yatırım Teşvik Belgesi'nin faydaları, ekonomik kalkınmaya olan bağlılığınızın bir göstergesi olmanın çok ötesine geçmektedir. Bu stratejik belge, yatırımcıları gümrük vergisi muafiyetleri, katma değer vergisi avantajları ve önemli faiz destekleri ile güçlendirir. Yatırım Teşvik Belgesi alarak sadece yatırımınızın uygulanabilirliğini artırmakla kalmaz, aynı zamanda ekonomik manzaraya da önemli ölçüde katkıda bulunursunuz. Ülkenin ekonomik büyümesini olumlu yönde etkilerken girişiminizi ilerletme fırsatını yakalayın; çünkü yatırım dünyasında doğru belge benzersiz avantajlara kapı açar. Yatırım Teşvik belgesi hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Gönder

Şimdi Ara Bir danışmanla iletişime geçin

Bu site çerezler kullanmaktadır.